چگونه تلفظ مان را بهبود بخشیم؟ improve English pronunciation

چگونه تلفظ مان را بهبود بخشیم؟

چگونه تلفظ مان را بهبود بخشیم؟

انگلیسی صحبت کردن بهترین راه پیشرفت تلفظ است. اگر با کسی که زبان مادری اش انگلیسی است نمی توانید هر روز صحبت کنید چه کار باید بکنید تا تلفظ تان را بهبود بخشید؟

اکنون این سوال مطرح است که :

چگونه تلفظ مان را بهبود بخشیم؟

راه های زیادی برای درگیر کردن تارهای صوتی تان وجود دارد:

۱- با دقت صحبت کردن خود را بشنوید.

اگر نمی توانید به اشکالات تلفظی خود گوش کنید، برای اصلاحشان به مشکل می خورید. حتما صدای خود را ضبط کنید وبا صدای یک انگلیسی زبان مقایسه نمایید.

۲- آرام و شمرده صحبت کنید.

بسیاری از افرادی که انگلیسی یاد می گیرند بر این باورند که تند صحبت کردن اشتباهاتشات را افزایش می دهد. چند نکته پایه ای را در روز تمرین کنید. اول با تک آواها شروع کنید و بعد با تلفظ لغت ها ادامه دهید و در آخر، چند لغت را به هم وصل نموده و بخوانید.

۳- قبل از اینکه کلمه ای را تلفظ کنید موقعیت دهان و صورتتان را به مجسم کنید.

چگونه تلفظ مان را بهبود بخشیم؟

چشمانتان را ببندید و قبل از اینکه لغتی را تلفظ کنید فکر کنید چطور باید آن صدا را تولید کنید. موقعیت دهان و صورتتان را تجسم کنید.

۴- کار فیزیکیِ تلفظ را مرتب انجام دهید.

تلفظ یک کار فیزیکی عملی است. به دهانتان حرکت جدید و استفاده از ماهیچه های مختلف را یاد دهید. روزانه بر آواهای مختلف تمرکز نمایید. با تلفظ th مشکل دارید؟ زبانتان را پشت دندان هایتان بگذارید و هوا را به بیرون فوت کنید.

۵- خودتان را ببینید.

در مقابل آینه بایستید تا حالت زبان، لب ها و شکل دهانتان را وقتی که آواهای خاصی را تلفظ می کنید ببینید. یک فیلم به زبان انگلیسی ببینید و تلفظ خود را با آن مقایسه نمایید.

 ۶- از افراد ماهر تقلید کنید.

برای آموختن تلفظ، بهترین کار تقلید از افراد خبره است ، یعنی انگلیسی زبان مادرزاد. پس گوش کنید! برنامه های رادیویی را خو بشنوید و تلویزیون و فیلم ویدئو ها و صداهای انگلیسی ببینید و بشنوید. (زیرنویس ها را نخوانید) آنچه را که می شنوید تقلید کنید. حتی اگر اطمینان ندارید که چه می گویند.

۷- ابتدا تلفظ را تنهایی تمرین کنید.

مشکلات تلفظی به خاطر ترس از اشتباه باقی می‌مانند. برای خود داستان بسازید، مثلا کسی را برای اولین بار ملاقات می‌کنید، در یک رستوران می خواهید غذا سفارش دهید، آدرس جایی را می پرسید. بعد مکالمه را با خود تمرین کنید. اصلا هم خجالت نکشید!

۸- یک دوست انگلیسی برای خود دست و پا کنید.

بهتر است از کسی که از بیرون شاهد تلفظ های شماست نظر بخواهید. دوستی که مثل شما مایل به پیشرفت در زبان انگلیسی است پیدا کنید. می توانید پیام های ضبط شده تان را رد و بدل کنید تا بتوانید با دقت به تلفظ های یکدیگر گوش دهید.

چگونه تلفظ مان را بهبود بخشیم؟

۹- طبع شاعرانه داشته باشید.

برای داشتن تلفظ خوب فقط مسلط شد بر آوا ها به صورت جداگانه کافی نیست. باید به آهنگ و لحن صدا (بالا و پایین رفتن صدا) و تکیه (بعضی آواها در لغات و بعضی لغات در جملات بلندتر و مشخص تر از بقیه هستند) هم توجه کنید. شعرها، سخنرانی و ترانه ها را بلند بخوانید و بر تکیه روی لغات (stress) و آهنگ صدا (intonation) تمرکز کنید.

۱۰- ترانه بخوانید.

لغات ترانه های معروف انگلیسی را آموخته و هم زمان با آنها بخوانید. ترانه خواندن به شما کمک می کند آرامش داشته و لغات را از دهانتان خارج کنید. در عین حال برای آهنگ و ریتم صدایتان موثر است.

خلاصه مقاله:

در این مقاله به سوال چگونه تلفظ مان را بهبود بخشیم؟ پاسخ دادیم و راهکار های مفیدی برای تقویت تلفظ ارائه دادیم.

مقالات مرتبط:

۱- چگونه سریع زبان جدید یاد بگیریم؟

۲- زمان ها در زبان انگلیسی

۳- نکته تقویت مهارت نوشتاری

۴- ۷ روش تدریس زبان انگلیسی

۵- بهترین روش یادگیری زبان در منزل

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *