اهمیت voice در مکالمه Speaking

اهمیت voice در مکالمه Speaking

اهمیت voice در مکالمه Speaking

صدا یا voice چیست و چرا در مکالمه یا speaking اهمیت دارد؟

در واقع صدا voice صوتی است که ما در هنگام مکالمه در مهارت speaking و با خروج هوا از میان تارهای صوتی می‌شنویم. صدا از طریق هوایی که از ریه ها به دیافراگم و سپس به جعبه صوتی (‌cord vocal) که تارهای صوتی در آن وجود دارد می‌رسد. لرزش ایجاد شده در تارهای صوتی باعث تولید صدای خام می‌شود. سپس این صدا  با حرکت لب‌ها، زبان، گونه ها، دندان‌ها و فک شکل به خصوصی بخود می‌گیرد تا گفتار و در واقع مجموعه کلمات مد نظر ما به وجود آیند.

وقتی به زبان انگلیسی شروع به مکالمه می‌کنیم، داستان کمی متفاوت است زیرا صداهای زبان انگلیسی متفاوت از فارسی بوده و برای ادای درست آن نیاز است بخش متفاوتی از ماهیچه‌های صوتی بکار بیفتد. تغییر در این صداها، لهجه‌های متفاوت زبان انگلیسی را بوجود می‌آورد. این تفاوت‌ها در دو لهجه اصلی زبان انگلیسی یعنی بریتانیایی و آمریکایی بوضوح قابل مشاهده است.

صدا عامل برتری انسان

از جمله برتری‌های انسان بر دیگر حیوانات، توانایی سخن گفتن و ایجاد ارتباط کلامی، با ویژگی‌ها و کیفیتی است که امروزه بعد از هزاران سال تکامل در میان ما رایج می‌باشد. بر اساس رهگیری‌های ژنتیکی انجام شده و مقایسه فیزیولوژی انسان با گونه‌های خیلی شبیه نظیر شامپانزه‌ها، عمر اولین صداهای کلامی را ۲۰۰،۰۰۰ سال گزارش کرده‌اند. ژن FOXP2 gene از جمله ژن‌هایی است که نقش ویژه‌ای در تکامل مغز و توانایی مکالمه در انسان دارد. این ژن مسئول فراهم کردن دستورالعمل ساخت پروتئین forkhead box P2 است. این پروتئین نقش بسیار ضروری در تکامل بخش مکالمه و زبان ایفا می‌کند.

اجداد ما سال‌ها روی صدا voice کارکرده‌اند تا بتوانند آن را بصورت کلمات معنی‌دار با قابلیت ارتباط در مکالمه speaking درآورند. به جرات می‌توان گفت، امروز این توانایی در اوج شکوفایی خود قرار دارد. توانایی خلق کلمات در قالب زبان‌های مختلف، ایجاد اصوات و لحان گوناگون و درآمیختن احساس هم با کلمات و هم با آهنگ صدا، مای انسان سخنگو را را می‌سازد و اهمیت صدا voice را در مکالمه speaking بیشتر آشکار می‌کند.

اهمیت صدا voice

صدا یا voice از این جهت اهمیت دارد که به ما توانایی مکالمه speaking و یا ارتباط آوایی با جهان و افراد پیرامون‌مان را می‌دهد. از طریق صدا و قالب‌دهی آن بوسیله ماهیچه‌های گفتاری و شکل‌دهی کلمات و جملات، ما می‌توانیم نظریات و احساسات خود را برای دیگران بازگو کنیم. اهمیت صدا را زمانی متوجه می‌شویم که میبینیم افرادی هستند که از این موهبت بی‌نصیب مانده‌اند و به سختی و یا حتی اصًلا نمی‌توانند با افراد دیگر ارتباط برقرار کنند و منظور خود را به آنها برساند.

صدا هویت است

امروز با پیشرفت تکنولوژی صدا دیگر بعنوان یک شناسنامه و یکی از ملاک‌های تشخیص هویت شناخته می‌شود. صدا voice در هر فرد دارای طول موج‌های مشخص و منحصر به فرد است. وقتی در حال مکالمه با ابزارهای امنیتی موجود در کامپیوتر، موبایل، خودرو و … هستید در واقع دارید خود را به این ابرازها می‌شناسانید. دستگاه، با پردازش عبارت امنیتی و تطابق طول موج صدای شما با الگوی تعریف شده قادر به شناسایی شما با دقت نزدیک به صددرصد است. این ویژگی انحصاری صدا باعث شده از آن بعنوان عامل تشخیص هویت استفاده کنند.

صدا استعداد است

ویژگی هنری صدا نیز برای همه به اثبات رسیده است. هر یک از خواننده‌های محبوب ما دارای صدای خاص خود بوده که گستره‌ای از زیبایی را در موسیقی آشکار کرده است. تلفیق صداها در بندهای موسیقیایی مختلف و گروه‌های کر باعث زیباتر شدن آواز و طنینی است که به گوش مخاطب می‌رسد.

صدا شخصیت است

دیگر ویژگی جذاب صدا voice برون‌داد شخصیتی و احساسی فرد است. هنگام اعتماد به نفس، ترس، شک، اضطراب و … صدا تغییر می‌کند. با سنجش ارتعاشات صدا دروغ سنجی انجام می‌گیرد. صدای خوش آهنگ معامله‌ها جوش می‌دهد، مذاکرات را به پیروزی می‌رساند و از معشوق دلبری می‌کند. صدا آیینه‌ای است که شخصیت انسان در آن پدیدار می‌گردد.

صدا توانایی ارتباط با هوش مصنوعی است

آیا تاکنون تجربه ارتباط با دوستان مجازی موجود در گوگل یا آیفون رو داشته‌اید؟ با بکارگیری هوش مصنوعی، گوگل و آیفون شخصیت‌هایی را تعریف کرده‌اند که می‌توانند با شما مکالمه کرده و دستورات شما را اجرا نمایند. شما می‌توانید با حداقل محدودیت و کمترین اشتباه با این شخصیت‌ها مکالمه کرده و درخواست‌ها و فرامین مختلف خود را صادر نمایید. هوش مصنوعی این شخصیت‌ها بصورتی است که قابلیت تکامل و یادگیری دارند. آنها می‌توانند از شما یاد بگیرند، تکامل پیدا کنند و قوی‌تر شوند. هر چه بیشتر با آنها مکالمه کنید، در تشخیص تلفظ کلمات و شناسایی جملات شما بهتر عمل خواهند کرد.

اهمیت صدا voice در مکالمه Speaking زبان انگلیسی

کیفیت صدا در speaking

مطمئنًا با افرادی برخوردید که وقتی شروع به صحبت می‌کنند شما حتی یک کلمه از حرف‌های آنها را متوجه نمی‌شوید. اینجاست که اهمیت صدا بهتر درک می‌شود. یکی از از مسائل با اهمیت که باید در مکالمه speaking زبان انگلیسی رعایت کنیم کیفیت صدا و بیان در سطح کلمات است. وقتی صدا voice با شمرده صحبت کردن enunciation همراه شود کیفیت مکالمه و انتقال پیام بهبود خواهد یافت. زمانی که شما صدای رسا و واضحی نداشته باشید شنونده از دریافت پیامِ گفتار شما عاجز خواهد بود.

صدای گوینده نشان‌دهنده شخصیت گوینده

از طریق صدا علاوه بر دریافت پیام و گفتار گوینده می‌توانیم به شخصیت شخص گوینده نیز پی‌ببریم. در بالا به برخی نکات مرتبط با صدا و شخصیت اشاره شد. پس سعی کنید با صدای رسا واضح و درست صحبت کنید تا هم منظور شما به درستی انتقال یابد و هم شخصیتی خوب و با اعتماد به نفس از خود به نمایش بگذارید.

تاثیر صدا بر تلفظ

ایجاد تغییرات هرچند اندک در صدا، تلفظ pronunciation واژگان را تغییر داده و لهجه‌های می‌سازد. اگر در بکارگیری ماهیچه‌های گفتاری مهارت کافی را نداشته باشیم ممکن است واژگان را اشتباه تلفظ کرده و نتوانیم منظور صحیح را به مخاطب انتقال دهیم. در این مقاله ۱۰ راه تقویت تلفظ را پیشنهاد کرده‌ایم.

تمرین مکالمه و شنیدن صدای خود

اهمیت صدا در مکالمه بگونه‌ای است که به زبان‌پژوهان توصیه می‌شود مکالمه را بلند بلند تمرین کنند. این تمرین علاوه بر تقویت ماهیچه‌های گفتاری و سازگاری تارهای صوتی با صداها و آواهای زبان انگلیسی، به افزایش اعتماد به نفس و غلبه بر ترس از مکالمه نیز کمک می‌کند. برای مطالعه بیشتر درباره اهمیت بلند تمرین کردن این مقاله را ببینیند.

کلام آخر

اهمیت صدا به قدری زیاد است که بعنوان یکی از مهارت‌های فردی-ارتباطی در نظر گرفته می‌شود و برای تقویت آن، انواع کلاس‌های مستقیم و غیر‌مستقیم از آوازخوانی تا سخنوری ارائه می‌گردد. امیدواریم این مقاله به خوبی اهمیت صدا در هنگام صحبت کردن بویژه در مکالمه به زبان انگلیسی را روشن کرده باشد. برای ارتباط بیشتر صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

مطالب مرتبط:

۱- ۱۵ نکته درباره مکالمه زبان انگلیسی English Speaking

۲- راه های تقویت Speaking

۳- مهارت Speaking در آزمون آیلتس IELTS

۴- ویدیو IELTS speaking tips 1

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *