روش کدینگ لغات انگلیسی English vocabulary coding

روش کدینگ لغات انگلیسی ، روشی برای یادگیری آسان

روش کدینگ لغات انگلیسی ، روشی برای یادگیری آسان

روش کدینگ لغات انگلیسی که به نام‌های دیگری هم‌چون روش کدبندی و کلیدواژه‌ای هم شناخته می شود، در زبان انگلیسی Keyword Method نام دارد. این روش که برای به خاطر سپردن آسانتر و سریعتر معنی لغات انگلیسی به کار می رود، مبتنی بر پیدا کردن مفهومی آشنا در زبان مادری است که تلفظی شبیه به لغت انگلیسی موردنظر داشته باشد.

به این ترتیب، فرد پس از مواجهه با لغت انگلیسی مذکور در زمان های دیگر، سرنخ فارسی ربط داده شده به آن را سریعتر به خاطر آورده و به کمک آن، لغت اصلی را در ذهن خود پیدا خواهد کرد. با مطالعه توضیحاتی که در ادامه آمده است، می توانید به خوبی با این روش آشنا شده و از آن استفاده نمایید.

دلیل استفاده از روش کدینگ برای حفظ لغات

به گفته محققان، یکی از روش های موثر برای به خاطر سپاری موضوعات مختلف، استفاده از تصویرسازی است. این روش بسیار قدیمی بوده و پایه های آن را می توان حتی در دانش مورد استفاده در بین یونانیان باستان نیز پیدا کرد.

آن ها اعتقاد داشتند که حافظه انسان بر اساس دو قوه تخیل و تداعی عمل می کند. تخیل به معنی تصویرسازی در ذهن و تداعی به معنی ارتباط برقرار کردن میان اطلاعات مختلف در ذهن انسان. جالب است بدانید که روش کدینگ دقیقا این دو قوه را به کار گرفته و همین موضوع موجب می شود تا نتایج مثبتی را در پی داشته باشد.روش کدینگ لغات انگلیسی

نحوه استفاده از روش کدینگ لغات

در این روش ، جمله ای فارسی انتخاب می شود که بخشی از آن، آوایی شبیه به تلفظ کلمه انگلیسی داشته باشد. هم‌چنین، معنی کلمه انگلیسی نیز باید در این جمله وجود داشته باشد. برای مثال اگر کلمه  انگلیسی موردنظر را  Bachelor قرار دهیم، جمله ای که به عنوان کد استفاده خواهد شد می تواند به این صورت باشد : “بچه لر اگرچه لیسانس داره اما همیشه مجرد می مونه”.

به این ترتیب عبارت “بچه لر” نماینده کلمه انگلیسی، و دو کلمه “لیسانس” و “مجرد” نماینده معانی آن در این جمله هستند. توجه کنید که محدودیت های زبانی باعث می شود که این جمله ها معمولا جنبه طنز پیدا کنند که به نوبه خود، کمک بیشتری به یادگیری خواهد کرد. بدیهی است که استفاده از این روش در تمامی زبان های دنیا ممکن بوده و هر کسی می تواند با توجه به زبان مادری خود این روش را برای حفظ لغات انگلیسی یا لغات هر زبان دیگری به کار گیرد.

محدودیت های روش کدینگ لغات

این روش در مواقعی کاربرد دارد که شما با کلمه انگلیسی موردنظر برخورد کرده و نیاز دارید معنی آن را به خاطر بیاورید. اما برعکس وقتی معنی یا معادل کلمه را داشته باشید، این روش برای به خاطر آوردن کلمه انگلیسی موردنظر مناسب نخواهد بود.
برای به یادآوردن این کهBachelor دو معنی لیسانس و مجرد را دارد، باید :
1. کلیدواژه را از کلمه بیرون بکشید (بچه لر از Bachelor)
2. تصویر ساخته شده را با توجه به کلمه کلیدی بیرون بکشید (جمله ” بچه لر اگرچه لیسانس داره اما همیشه مجرد می مونه ” از بچه لر)
3. معنی کلمه را از تصویر ساخته شده بیرون بکشید (دو کلمه لیسانس و مجرد از “بچه لر اگرچه لیسانس داره اما همیشه مجرد می‌مونه”)

هرچه کلیدواژه واضحتر باشد و جمله مناسب تری از زبان مادری را برای آن در نظر گرفته باشیم، فرآیند به یادآوری معنی راحت‌تر خواهد بود. روش کلیدواژه برای ارتباط دادن یک اطلاعات جدید به اطلاعات آشنای قبلی بسیار موثر است، اما در فرآیند رسیدن از اطلاعات جا افتاده در ذهن به اطلاعات تازه کسب شده، کمک چندانی نمی کند.

مثال های دیگری از کدینگ های انجام شده برای چند لغت

روش کدینگ لغات انگلیسی

Postpone : به تعویق افتادن/عقب انداختن
کدبندی لغت : پُست ِ پونه به تعویق افتاد.
Qualify  : صلاحیت پیدا کردن

کدبندی لغت : کو آن لیفی که صلاحیت حموم کردن مارو داره؟
Peril  : خطر، خطرناک
کدبندی لغت : مایع ظرف شویی پریل خیلی خطرناکه، چون خیلی لیزه.
Predict  : پیش گویی کردن، پیش بینی کردن
کدبندی لغت : معلم پیش بینی کرد که پری دیکته رو 20 می‌گیره.

روش کلیدواژه ای تکنیک های متنوعی داشته و می توان اطلاعات بسیاری در این رابطه را از طریق مطالعه کتاب های تونی بوزان و هری لورین به دست آورد. این روش برگرفته از مبحثی کلی تر در زمینه حافظه و یادگیری است که برای اولین بار تونی بوزان در دهه هفتاد میلادی به آن پرداخت. نکته کلیدی که باید به آن دقت نمود این است که کدهایی که برای هر لغت استفاده می شوند واسطه ای برای رسیدن به لغت اصلی بوده و نباید آن قدر در ذهن پر رنگ شوند که جای لغت اصلی را در حافظه بگیرند. توجه کنید که لزومی ندارد از روش کدینگ برای یادگیری تمام لغات استفاده کنیم چون وقت گیر است. این روش معمولا برای به خاطر سپاری لغات دشوار به کار می رود.

خلاصه مقاله:

در این مقاله در رابطه با روش کدینگ لغات انگلیسی که یک روشی برای یادگیری آسان یادگیری لغات انگلیسی است بحث کردیم و روش های برای به خاطر سپردن آسان ارائه شد.

مقالات مرتبط:
  1. یادگیری واژگان لغات انگلیسی
  2. ویژگی های یک زبان آموز موفق
  3. چگونه از فرهنگ لغت استفاده کنیم؟
  4. چگونه لهجه خود را کاهش دهیم؟

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *