اصطلاحات و لغات زبان انگلیسی persona

اصطلاحات و لغات زبان انگلیسی persona

اصطلاحات و لغات زبان انگلیسی : persona

در این ویدیو با شما هستیم با یه سری اصطلاحات و لغات جدید زبان انگلیسی. اگر یادتون باشه در ویدیو قبلی پرسیدیم persona چیه؟ امروز می‌خوایم persona رو توضیح بدیم. در واقع persona نقابی است که ما به چهره می‌زنیم تا شخصیتی character متفاوت از شخصیت واقعی‌مون as apposed to your real character رو به دیگران نشون بدیم. برای درک بهترش شاید اگه به آهنگ معرفی شده توی ویدیو گوش بدین بهتر بتونین درکش کنین …

مثال:

به طور مثال ممکن است در طول روز اتفاقات بدی برامون افتاده باشه و ناراحت باشیم اما زمانی که خانواده یا دوستامون را می‌بینیم نقاب mask خوشحالی به شخصیتمون می‌زنیم تا ناراحتیمون پنهان بمونه. اما دلیل استفاده از persona چیه؟

دلایل پوشیدن persona

۱- اتفاقات بد

استفاده از نقاب شخصیتی persona دلایل مختلفی داره. گاهی اوقات ممکنه اتفاقات بدی افتاده باشه و باعث ناراحتی بشه اما ما نخوایم کسی متوجه این موضوع بشه. در این صورت نقاب شخصیتی می‌زنیم و سعی داریم اتفاقات رو پنهان می‌کنیم.

۲- منافع خوب یا بد

یا ممکنه باشن افرادی که برای سود و منفعت مثبت و یا منفی خودشون وقایع رو پنهان میکنن یا حاکمانی که نقاب شخصیتی خوب زدنند درحالیکه کشور را ویران کردند و دارایی‌های سرزمین رو به تاراج بردند. البته همونطور که گفتیم این منافع بد نیستن. فیلم رابین هود Robin Hood Film رو ببینین، شخصیتی که هود hood پوشید تا بتونه در قالب یه شخص ناشناس به مردم خودش کمک کنه.

۳- شغل

یکی دیگه از دلایلی که ممکنه ما از نقاب شخصیتی persona استفاده کنیم می‌تونه شغل job مون باشه. بدلایل شغلی برای اینکه نقش خودمون رو در مقابل وظیفه‌ای که داریم خوب ایفا کنیم، نقاب اون شغل رو می زنیم. یه وقتی آرایشگر می‌شیم، یه وقتی پلیس، یه وقتی مهندس و یا یه وقتی پزشک. مثل خود من که آدم خجالتی shy هستم ولی وقتی در کلاس قرار می گیرم سعی می‌کنم آدمی برون گرا و اجتماعی نشون بدم تا بتونم کلاسم رو سرگرم entertain کنم و یک کلاس جذاب و پویا بدون خستگی و کسالت داشته باشم.

۴- حفظ حریم خصوصی privacy

یا ممکنه بخاطر حفظ حریم شخصیمون personal privacy از افراد غریبه باشه. ممکنه آشکار کردن شخصیت واقعیمون رو یک ضعف بدونیم و از اینکه مورد سوء استفاده بقیه قرار بگیره نگران باشیم. شاید علت اینکه خیلی‌ها خالی می‌بندن bluff همین باشه! اینجوری با پوشیدن persona یک شخص پولدار، دانشمند، خبره و یا معروف، سعی دارن خودشونو توی دل ما جا کنن.

در واقع استدلال و منطق ما تصمیم میگیره که نقاب بزنه یا نه! شخصیت واقعیشو نشون بده یا حتی تصمیم بگیره توی چه موقعیتی نقاب بزنه و توی چه موقعیتی خود واقعیش باشه!

دو ویژگی اصلی شخصیتی که ممکنه بعد از پوشیدن persona نشون داده بشن: درونگرا introvert و برونگرا extrovert. قبل از اینکه بیشتر در باره این دو واژه صحبت کنیم، بیاین ویدیو رو به اتفاق ببینیم …

 

شخص درونگرا (introverted) و برونگرا (extroverted)

با توجه به جمعی که در اون قرار داریم ممکنه یکی از این دو شخصیت رو از خودمون بروز بدیم. ترجیح بدیم بیشتر گوش بدیم و کمتر اظهار نظر کنیم یعنی persona درونگرا introverted بپوشیم و یا اینکه بیشتر اظهار نظر کنیم تا اینکه شنونده باشیم یعنی persona برون‌گرا extroverted داشته باشیم. لزوما نمیشه گفت هر یک از این ویژگی‌های شخصیتی خوب یا بد هستن. آنچه که مهمه خوب حرف زدن و حرف‌های خوب زدنه. فرق نمیکنه به چه زبان و لهجه‌ای صحبت می کنیم، فارسی، انگلیسی و یا عربی، باید سعی کنیم حرف‌های خوب بزنیم.

برای حرف‌های خوب زدن باید مطالعه داشت، بروز بود، اطلاعات مفید ارائه کرد. برای خوب حرف زدن نباید بترسیم، قبل از شروع به صحبت باید خوب فکر کنیم و صحبت خودمونو برنامه‌ریزی کنیم، ایده‌هامونو بچینیم و در نهایت بیان کنیم. هر دو اینا یعنی حرف‌های خوب زدن و خوب حرف زدن نیاز به تمرین دارن و فرقی نمیکنه گوینده به چه زبانی صحبت میکنه، زبان انگلیسی یا فارسی!

خلاصه مقاله:

لغات و اصطلاحات زبان انگلیسی دامنه‌ای به وسعت دریا دارند که می‌بایست با به آرامی در طی زمان آنها را آموخت. persona اصطلاحی که در ویدیو قبلی درباره معنی آن از شما پرسیده بودیم و در این ویدیو بهمراه برخی دیگر اصطلاحات توضیح دادیم.

مطالب مرتبط:

۱- ویدیو شغل کشاورزی در زبان انگلیسی

۲- یک شغل مثل یک تاجر Businessperson

۳- آب و هوا در زبان انگلیسی پارت ۱

۴- IELTS speaking tips 1

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *