learning speaking English conversation

15 ترفند یادگیری مکالمه زبان انگلیسی

چرا مکالمه زبان انگیسی English Speaking سخت است؟ به چند نکته باید توجه کرد تا بتوان بطور موثر به زبان انگلیسی گفتگو کرد؟ در ادامه به 15 ترفند یادگیری مکالمه زبان انگلیسی می پردازیم.  همچنین می‌توانید از آموزش‌های رایگان ما در سایت موسسه زبان فرساد استفاده کنید.

واضح است که همه ما یادگیری زبان دوم را دوست داریم. تا بحال با افراد زیادی صحبت کرده‌ و درباره مکالمه زبان انگلیسی English Speaking از ایشان نظرخواهی کرده‌ام. جالب است بدانید همه بدون استثنا و بدون در نظر گرفتن میزان تحصیلات دوست داشتند به یک زبان دوم مسلط باشند. وقتی نوبت به زبان انگلیسی رسید ابراز علاقه دوچندان شد. اگر دلایل گوناگونی برای یادگیری مطرح کردند. این دلایل را از اهداف منطقی مثل سفر، تجارت، تا اهداف احساسی مثل عقب نماندن از دختر خاله، پز دادن و حس اعتماد به نفس می‌توان طبقه کرد. اما اینکه چه نکته و یا نکاتی را باید درباره مکالمه زبان انگلیسی English Speaking در نظر گرفت تا بتوانیم به این مهارت یک تسلط نسبی پیدا کنیم موضوع این مقاله است. 

۱- به زبان بعنوان یک بدن نگاه کنیم با اعضایی به هم پیوسته و متصل:

اعضای زبان مهارت‌های مختلف زبان هستند. نمی‌شود کور بود و مسیرها را در حین رانندگی تشخیص داد. بعنوان اولین نکته در مکالمه بخاطر داشته باشید اگر به هر دلیلی می‌خواهید زبانی را یاد بگیرید باید مهارت‌های مختلف آن زبانِ جدید را فرابگیرید. مهارت‌های نظیر شنیداری، خواندن و درک مطلب، نوشتن، و البته مکالمه. رسیدن به تبحر در همه‌ی این مهارت‌ها برای داشتن ارتباط موثر با گویندگان یک زبان ضروری است. از این بین مهارت در مکالمه‌، مزیت‌ خاصی را برای‌تان فراهم می‌کند. بنابراین فرصت را نباید از دست داد. از دیگر مهارت ها بهره بگیرید تا بتوانید کلمات را به روشی معنی‌دار در کنار هم قرار دهید و در ارتباطات معمول روزمره افکار و احساسات خود را با سایرین در میان بگذارید.

همانطور که در دوران دبستان معلم از مهارت شنیداری و گفتاری ما بهره جست تا مهارت خواندن و ننوشتن را به ما بیاموزد. شما می‌توانید از مهارت‌های دیگر بویژه شنیداری و خواندن بهره بگیرید تا صحبت کردن بیاموزید. شنیدن، اهنگ کلام، تلفظ، نحوه بیان و سرعت و ریتم را به شما می‌دهد و با خواندن نحوه چینش، دایره واژگان، گرامر و کلمات همراه collocation را یاد می‌گیریم. اعضای این بدن را از هم پاره پاره نکنید.  

۲- دنبال میانبُر و جادو نباشید.

هیچ راه جادویی با تاثیری فوق‌العاده خاص وجود ندارد که بتواند به سرعت مهارت زبان شما را به حد عالی برساند. البته روش‌های گوناگونی وجود دارند که برخی از دیگری کاراتر هستند. برای مثال، در یک دوره‌ی مناسبِ آموزش زبان باید تمام جنبه‌های زبان تقویت شود ( مکالمه English speaking، توانایی شنیداری Listening ، لغت Vocabulary ، گرامر grammar ، خواندن Reading و نوشتن Writing ). اگر هر یک از اینها حذف شوند زبان‌آموز در زبان تازه به مهارت کامل نخواهد رسید.

از طرفی هر روش برای فردی مناسب است و برای دیگری نیست. مثلا حفظ کردن برای من کار راحتی است، اما برخی از این کار متنفرند. همچنین برخی زبان‌آموزان انگلیسی را به سادگی از طریق مکالمه‌ های غیررسمی و رسمی می‌آموزند، اما برخی دیگر روش‌های منظم‌تر را ترجیح می‌دهند.

فارغ از اینها، رسیدن به توانایی شبیه به گویندگان بومیِ هر زبان native like نیازمند طی کردن فرآیندی طولانی‌مدت است. اگر کسی به شما می‌گوید که یک «راه جادویی» برای سریع پیمودن آن سراغ دارد، حرفش را باور نکنید.

۳- درگیر گرامر نشوید.

به نظر عجیب می‌رسد اما این یکی از مهم‌ترین ترفند یادگیری مکالمه زبان انگلیسی عدم توجه زیاد به گرامر می باشد. البته اگر قرار است امتحان زبان‌ بدهید، لازم است گرامر بخوانید، ولی اگر قرار است مثل یک انگلیسی زبان حرف بزنید باید بدون خواندن گرامر آن را یاد بگیرید. گرامر خواندن سرعت شما را کاهش می‌دهد و گیج‌تان می‌کند و وقتی بخواهید حرف بزنید جای اینکه مثل اهل آن زبان جملات به طور طبیعی از زبان‌تان بیرون بیاید درگیر فکر کردن به قوانین گرامری می‌شوید. این جمله مرا همیشه به خاطر داشته باشید گرامر باد اتفاق بیافتد و نه اینکه دوره گرامر شود. یادتان باشد تنها عده‌ی کمی از انگلیسی‌زبانان هستند که بیش از ۲۰ درصد همه‌ی قوانین گرامر انگلیسی را می‌دانند.

کدام یک از شما موقع حرف زدن به فارسی، فکر می‌کند صفت مفعولی و اضافه‌ی توصیفی چیست و چگونه به کار می‌رود؟ اگرچه احتمالا کسی که مشغول یادگیری فارسی است خود را درگیر این اسامی خواهد کرد. اما چه کسانی راحت حرف می‌زنند بدون اینکه بدانند قواعد گرامری پشت هر جمله چیست؟ گویندگان اصلی هر زبان. در عوض چه کسی است که به سوالات گرامری راحت پاسخ می‌دهد؟ یادگیرندگان هر زبان. خلاصه نکته بالا، فراگیری گرامر به روش غیر مستقیم طی فرآیند یادگیری مکالمه زبان انگلیسی English Speaking است.  

حالا انتخاب کنید که می‌خواهید تعریف افعال سببی را در انگلیسی از بر کنید!!!! یا می‌خواهید مثل یک انگلیسی زبان حرف بزنید؟

۴- با عبارات طرف باشید نه کلمات.

بسیاری تلاش می‌کنند کلمات جدید را بیاموزند و بعد آنها را در جمله‌ای کنار هم قرار دهند تا یک جمله‌ی مناسب به دست آورند. گاهی شگفت‌آور است که یک زبان‌آموز چه تعداد کلمه بلد است، اما قادر نیست یک جمله‌ی درست با آنها بسازد. نکته کلیدی این است که چنین فردی کلمات را یاد گرفته است و نه عبارت‌ها را. وقتی یک نوزاد آموختن زبان مادری خود را آغاز می‌کند کلمات و عبارت‌ها را در کنار هم می‌آموزد. بر همین اساس شما باید عبارات را هم یاد بگیرید.

اگر ۱۰۰۰ لغت بدانید، ممکن است نتوانید حتی یک جمله‌ی درست بسازید. اما اگر یک عبارت را یاد بگیرید، صدها جمله‌ی صحیح می‌توانید بسازید. اگر ۱۰۰ عبارت بلد باشد شگفت‌زده می‌شوید که می‌توانید چه تعداد جمله‌ی درست با آنها بسازید. در نهایت اینکه تنها با آموختن ۱۰۰۰ عبارت می‌توانید خود را یک متکلم عالی زبان انگلیسی حساب کنید. نکته فوق العاده مهم و موثر نحوه یادگیری و افزایش دایره واژگان و اثر آن در گفتگو به زبان انگلیسی English Speaking را همواره بخاطر داشته باشید.  

۵- از زبان مادری‌تان به زبان انگلیسی ترجمه نکنید.

وقتی قرار است انگلیسی صحبت کنید ترجمه از زبان مادری شما را به اشتباه می‌اندازد. ترتیب کلمات فارسی در جمله متفاوت از انگلیسی است و ترجمه شما را کُند و جملات‌تان را اشتباه خواهد کرد. به جای این کار عبارت‌ها را یاد بگیرید تا مجبور نباشید به کلماتی که دارید به کار می‌برید فکر کنید. فرایند جمله‌سازی باید خودکار باشد.

مشکل دیگر در ترجمه این است که سعی می‌کنید گرامری که آموخته‌اید را در آن لحاظ کنید. ترجمه از زبان مادری و فکر درباره‌ی گرامر جملات، کار اشتباهی است و باید از آن بپرهیزید. ترجمه مغز شما را درگیر چیزی می‌کند که زبان نیست. انرژی خود را بیهوده صرف ترجمه نکنید. یک ترفند یادگیری مکالمه زبان انگلیسی این است که آن را همانطور که هست یاد بگیرید.

۶- علاوه بر اینکه به گرامر و ترجمه فکر نمی‌کنید، از اشتباه کردن هم نترسید.

از بزرگ‌ترین «موانع ذهنی» برای زبان‌آموزان نگرانی درباره‌ی اشتباه کردن یا شرمندگی از این است که حرف‌ زدن‌شان بدون اشکال نباشد. به یاد داشته باشید که توانایی برقراری ارتباط، از بی‌نقص بودن اهمیت بسیار بیشتری دارد. این یکی از چالش های پیش روی فراگیران است. در مقاله چالش ها و مشکلات یادگیری زبان انگلیسی به آنها به طور مفصل اشاره کردیم. بنابراین تنها به یک مثال کفاید می کنم. 

یک مثال :

تصور کنید کسی این جمله را می‌گوید:

“.Yesterday, I go to party in beach”

این جمله به لحاظ گرامری اشتباه است و باید به این صورت نوشته شود:

“.Yesterday, I went to a party on the beach”

می‌بینید که با وجود اشتباه در جمله‌ی اول هنوز معنا با موفقیت منتقل شده است.

 

. بدون شک شما دل‌تان می‌خواهد به مرور زمان اشتباهات خود را اصلاح کنید. اما برای مکالمه‌ای معمولی آرامش خود را حفظ کنید و به خاطر بیاورید که اشتباهات مرگ‌آفرین نیستند، چیزی که اهمیت دارد ارتباط برقرار کردن است. ما زبان یاد میگیریم تا ارتباط برقرار کنیم و لذت ببریم و نه اینکه از شدت اضطراب و نگرانی از اشتباه زبان‌بند شویم.

۷- خواندن و گوش‌کردن کافی نیست، آنچه را می‌شنوید در گفتگو های خود به کار ببرید.

خواندن، شنیدن و حرف زدن مهم‌ترین جنبه‌های یک زبان هستند. هرچند برای اینکه در زبانی روان باشید کافی است که بتوانید به آن زبان حرف بزنید. اینکه نوزادان و کودکان در ابتدا حرف زدن را می‌آموزند عادی است. آنها ابتدا به روانی زبان مادری خود را می‌آموزند و آنگاه شروع به خواندن و سپس نوشتن می‌کنند. بنابراین طریقه‌ی طبیعی زبان‌آموزی عبارت است از گوش کردن، حرف زدن، خواندن و در آخر نوشتن.

۸- خود را در زبان انگلیسی غرق کنید.

حرف زدن English Speaking ، ربطی به هوش ندارد. هر کس می‌تواند یاد بگیرد به هر زبانی حرف بزند. تمام افراد دنیا که به زبان خودشان حرف می‌زنند گواه این ادعا هستند. هر فردی می‌تواند حداقل به یک زبان صحبت کند. چه باهوش باشید یا نه، قادرید به یک زبان صحبت کنید.

قدرت تکلم به زبان مادری ناشی از بودن در معرض آن زبان است. در ایران زبان فارسی را دائما می‌شنوید و خودتان به فارسی حرف می‌زنید پس مشکلی در فارسی ندارید. بسیاری از افرادی که زبان انگلیسی قوی دارند در یک کشور انگلیسی زبان زندگی کرده یا در مدارس انگلیسی زبان درس خوانده‌اند. دلیل پیشرفت این عده در زبان انگلیسی به دلیل تماس دائمی با افرادی بوده که به آن زبان حرف می‌زده‌اند.

البته افرادی هم هستند که علی‌رغم زندگی خارج از کشور مهارت زبانی چندانی ندارند. علت این است که این افراد با انگلیسی‌ زبان‌های همان کشور مراوده‌ی کمی داشته و دوستان خود را از میان هم‌زبانان‌شان انتخاب کرده‌اند، بنابراین تمرین کافی در زبان جدید نداشته‌اند.

– چطور خود را در زبان غرق کنیم؟

نکته اینکه نیازی نیست که برای روان بودن در انگلیسی به کشور انگلیسی‌ زبان سفر کنید. یک ترفند یادگیری مکالمه زبان انگلیسی این است که اطراف خودتان را از انگلیسی سرشار کنید. در این سایت بریتیش کانسیل می‌توانید منابع لازم متناسب سطح و دانش زبانی خود پیدا کنید. هر روز باید به این شیوه زبان‌تان را تقویت کنید حتی شده روزی ده دقیقه بهتر است تا یک ساعتِ روزهای جمعه. برای اینکه انگلیسی را در برنامه‌ی روزانه‌تان بگنجانید:

– وقتی در مسیر رفتن به محل کار یا دانشگاه هستید به فایل‌های صوتی انگلیسی گوش دهید.

– اخبار روزانه را به جای زبان فارسی به زبان انگلیسی بخوانید.

– سعی کنید وقتی مشغول کارهای خانه یا ورزش هستید، به انگلیسی فکر کنید.

– مقالات انگلیسی بخوانید، به پادکست‌های انگلیسی گوش بدهید و ویدیوهای انگلیسی درباره‌ی موضوعات مورد علاقه‌تان را دنبال کنید (مهم است که در فرآیند یادگیری زبان لذت ببرید، به این نحو با سرعت بیشتری پیشرفت می‌کنید.)

– با دوست خود قرار بگذارید که از این به بعد می‌خواهید برای مکالمه فقط از انگلیسی استفاده کنید.

مکالمه زبان انگلیسی

 

۹- برای مطالعه‌ از منابع متناسب استفاده کنید.

این ضرب‌المثل که «کار نیکو کردن از پُر کردن است» چندان هم مطابق واقعیت نیست. تمرین و تمرین تنها به دائمی کردن آنچه تمرین می‌کنید می‌انجامد. اگر با جملاتِ اشتباه تمرین کنید، در گفتن جمله‌ی اشتباه مهارت پیدا می‌کنید. بنابراین باید منابع مطالعاتی‌ای را انتخاب کنید که مناسب باشند، بین مردم متداول باشند و بتوانید به آنها اطمینان کنید.

برای مثال مطالعه‌ی اخبار توسط بسیاری از زبان‌آموزان اشتباه است. زیرا زبان اخبار رسمی‌تر از گفتارهای روزمره است و محتوای آن بیشتر سیاسی است که در زندگی روزمره کاربرد ندارد. مهم است که شما متوجه‌ی اخبار شوید، اما فهمیدن این منبع رسمی با کاربرد نامتداول مربوط به زمانی است که یادگیری مطالب پایه‌ای انگلیسی را به انجام رسانده و بخواهید در سطح پیشرفته‌تر عمل کنید.

همچنین آموختن زبان همراه با یک دوست که زبان مادری‌اش انگلیسی نیست، خوبی‌ها و بدی‌های خود را دارد که باید مراقب آنها باشید. تمرین با یک فرد غیرانگلیسی‌زبان امکان تمرین را برای شما فراهم می‌آورد، می‌توانید برای هم انگیزه باشید و اشکالات ابتدایی یکدیگر را گوشزد کنید و از انواع بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی در منزل بهره ببرید. اما در عین حال ممکن است وقتی نتوانید جمله‌ی درست یا نادرست را از هم تشخیص دهید اشکالات یکدیگر را کپی‌برداری و تکرار کنید. بنابراین از زمان این تمرین‌ها برای تکرار و استفاده‌ی جملات درستی که از منابع معتبر آموخته‌اید استفاده کنید نه برای اینکه یاد بگیرید چطور جمله‌بندی انجام دهید.

۱۰- انگلیسی را از منابع خیلی متنوع بخوانید و بشنوید.

گفتیم که اگر تنها به دیدن و خواندن اخبار به زبان انگلیسی اکتفا کنید، آنچه یاد می‌گیرید زبانی تقریبا رسمی است و آنچه یاد نمی‌گیرید زبانِ معمولی مکالمه‌های روزمره بین دو انگلیسی‌زبان است که معمولا پر از اصطلاحات و عبارات غیررسمی است.

از سوی دیگر، اگر تنها به گوش دادن به موسیقی و دیدن فیلم بسنده کنید، ممکن است نتوانید یک مقاله‌ی دانشگاهی را متوجه شوید یا بنویسید، و اگر انگلیسی را تنها برای محل کار استفاده کنید، برای استفاده در موقعیت‌های دیگر، لغت سراغ نخواهید داشت.

به همین دلیل سعی کنید از منابع متنوعی نظیر منابع زیر بهره ببرید:

– منابع تخیلی و غیرتخیلی

– رسمی و غیررسمی

– سخنرانی و مکالمه

– متون جدی و متون طنز

و …

۱۱- یک همراه برای گفتگو کردن پیدا کنید.

نمی‌توانید انگلیسی را تنها با مطالعه یاد بگیرید، باید از آن استفاده کنید. اگر کسی را ندارید که با شما انگلیسی حرف بزند، می‌توانید از طریق سایت‌های «تبادل مکالمه» آنلاین، کسی را برای همراهی پیدا کنید. در این سایت‌ها می‌توانید متکلمان بومی یک زبان را پیدا کنید که می‌خواهند زبان بومی شما را بیاموزند. به این شکل در یک همکاری متقابل به تمرین و آموزش زبان یکدیگر کمک می‌کنید.

حداقل یک بار در هفته با این فرد به زبان انگلیسی گفتگو کنید، این کار برای تمرین و افزایش اعتماد به نفس شما ضروری است.

اینها برخی از سایت‌های تبادل مکالمه هستند:

conversationexchange
sharedtalk
englishbaby
speaking24

۱۲- در افکارتان انگلیسی‌زبان شوید.

این ترفند یادگیری مکالمه زبان انگلیسی برای رسیدن به روانی و فصاحت در انگلیسی بسیار کلیدی است. اما چطور می‌توان این کار را انجام داد؟ برای آموزش و تمرین مکالمه زبان انگلیسی، این کار را طی مراحل زیر قدم به قدم انجام دهید:

الف) در ابتدا سعی کنید در فکرتان از کلمات انگلیسی استفاده کنید، در این مرحله نیاز نیست از جمله‌بندی استفاده کنید:

مثلا: وقتی از خواب بیدار می‌شوید فکر کنید: toothbrush, bathroom, eat, banana, coffee, clothes, shoes

ب) کم‌کم با ساختار جمله انگلیسی فکر کنید:

مثلا: I’m eating a sandwich

ج) در مرحله‌ی بعد می‌توانید تمام مکالمات و اتفاقات را در ذهن خودتان به انگلیسی مرور کنید

می‌توانید برای مثال و اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید.

این ترفند یادگیری مکالمه زبان انگلیسی یکی از بهترین روش‌ها است، زیرا اگر اشتباه کنید کسی متوجه نمی‌شود! دلیل دیگر این است که می‌توانید هر وقت و هرجا خواستید با این روش، تمرین کنید و نیازی به کلاس و کتاب ندارید. یادتان باشد که هر چه زودتر عادتِ فکر کردن با زبان انگلیسی را تمرین کنید، روان حرف زدن برای‌تان آسان‌تر خواهد شد.

۱۳- از لغات متفاوت برای بیان حرف‌تان استفاده کنید.

خلاق باشید. دو مانع بزرگ در راه روان حرف زدن یکی کمبود لغت و دیگری مکث و تردید است. وقتی نظری داشته باشید که نتوانید آن را به انگلیسی بیان کنید تا حد زیادی دستپاچه می‌شوید. به جای دستپاچه شدن، اگر لغت خاصی که مد نظر دارید نمی‌دانید به راه‌های دیگری که برای بیان نظرتان وجود دارد فکر کنید.

مثلا: در یک بحث راجع به آشپزی، زبان‌آموزِ من کلمه‌ی معادل پیاز را نمی‌دانست، بنابراین به جای آن گفت: «سبزی سفیدرنگی که وقتی آن را می‌بُرید اشک‌تان در می‌آید»، یک توصیف عالی، و من کاملا متوجه منظور او شدم.

این مسئله برای جملات انگلیسی هم اهمیت دارد. گاهی ممکن است بخواهید چیزی را به طریقه‌ی خاصی بگویید، زیرا مشغول ترجمه‌ی مستقیم آن از زبان مادری‌تان هستید، اما نمی‌دانید که عبارت را چطور به صورت انگلیسی سازمان‌دهی کنید. قطعا تمرین فکر کردن مستقیم به زبان انگیسی کمک می‌کند با این مشکل روبه‌رو نشوید. علاوه بر آن سعی کنید با ذهنی باز و منعطف به راه‌های گوناگونی که برای گفتن پیامی واحد در اختیار دارید فکر کنید.

انگلیسی‌زبان‌ها هم راه‌های مختلفی برای بیان یک پیام واحد دارند. کافی است به لیست عبارات مختلفی که برای سلام کردن و خداحافظی در انگلیسی وجود دارد، نگاهی بیندازید.

۱۴- با خودتان به زبان انگلیسی صحبت کنید.

این ترفند یادگیری مکالمه زبان انگلیسی برای پرورش روانی کلام و تقویت اعتماد به نفس عالی عمل می‌کند. وقتی با خودتان حرف می‌زنید فشاری برای بی‌نقص بودن احساس نمی‌کنید و کسی هم اشتباهات شما را نمی‌شنود.

برای پیدا کردن موضوع صحبت می‌توانید به این وبسایت سری بزنید.

تصور کنید که فردی در حال پرسیدن سوال از شما است، حالا با صدای رسا به سوالات او پاسخ دهید. بله ممکن است کمی احمقانه به نظر برسد اما می‌توانید وقتی تنها هستید این کار را انجام دهید. این کار قدم موثری برای تمرینِ عملی مطالب انگلیسی‌ای است که آموخته‌اید.

۱۵- ناامید نشوید و هرگز آموختن را متوقف نکنید.

زبان‌آموزان زیادی داشته‌ام که بعد از چند سال زبان خواندن آن را رها کرده‌ و بعد از مدتی دوباره آغاز به یادگیری کرده‌اند. باز برای مدتی طولانی وقفه داشته و دوباره شروع کرده‌اند. شاید شما هم این کار را کرده باشید. مشکل اینجا است که اغلب با هر بار توقف، آنچه تا کنون آموخته‌اید را از دست می‌دهید و بنابراین رسیدن به سطح عالی زبان خیلی خیلی طولانی می‌شود. اما خبر خوب این است که برای گفتگو روان به زبان انگلیسی‌ لازم نیست نابغه باشید، تنها لازم است در تمرین و صرف وقت استمرار داشته باشید. اگر اینگونه عمل کنید حتما به هدف مهارت بالا در زبان انگلیسی دست پیدا می‌کنید. در این مسیر سعی کنید اشتباهات رایج در یادگیری زبان انگلیسی را مرتکب نشوید تا روند یادگیری شما سرعت پیدا کند.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *