روش های تدریس methods of teaching

روش های تدریس خلاقانه زبان انگلیسی

روش های تدریس خلاقانه زبان انگلیسی

آنا وارن به عنوان یک معلم انگلیسی در موسسات آموزش زبان مطرح ،  اغلب الهام بخش روش های تدریس زبان برای دیگران است. در این مقاله روش های مورد علاقه آنا وارن که توسط خود او برای تدریس خلاقانه انگلیسی به اشتراک گذاشته شده است را می بینید .

1. فعالیت های غوطه وری

اگر ذهن و تصورات زبان آموزان به طور کامل درگیر نشود چگونه میتوانند داستان ها، اشعار و متون دیگر را درک کنند؟ ما متوجه شده ایم که کودکان درگیر در فعالیت های خلاقانه قبل از خواندن متن ، از قبیل نقاشی، ترکیب موسیقی، فیلم یا مجسمه سازی، فرصتی برای به اشتراک گذاشتن واژگان، ایده ها و مفاهیم به دست می آورند که می توانند آن را با دیپران به اشتراک بگذارند . ایجاد غوطه وری یکی از بهترین روش های تدریس زبان می باشد.

2. هدف مشخص در تدریس زبان

اگر شما نمی دانید که چرا زبان یاد میگیرید، خواندن و نوشتن برای شما نامفهوم خواهد بود !ما قصد داریم در روش تدریس زبان ، هدف روشنی ازخواندن و به خصوص نوشتن برای زبان آموزان ارائه کنیم ، تا بتوانند با انگیزه بیشتری به یادگیری زبان بپردازند . ازجمله اقدامات ما دعوت مدیران موسسات مختلف برای شرکت در جلسات کلاس و بیان فواید زبان آموزی، ارسال ایمیل از طرف زبان آموزان به یک نویسنده یا یک مقاله به زبان انگلیسی ، ارسال مطالب نوشته شده آن ها برای چاپ در روزنامه های موسسه و مدارس زبان و … بود .  این اقدامات باعث شد که زبان آموزان بدانند چرا کیفیت نوشتن آنها مهم است؟ جواب ما این است : “به خاطر اینکه مخاطب واقعی برای کار چاپی آنها وجود دارد.”

3. انتشارات حرفه ای

یکی از راه های موثر ارزیابی کار زبان آموزان و همچنین دادن  انگیزه واقعی، برنامه ریزی روش هایی برای انتشار نوشته های  آنها ست . نمونه های اخیر این موضوع شامل پروژه  کتاب سازی کل موسسه است. به دنبال آن کل زبان آموزان موسسه در  تکنیک های کتاب سازی قرار گرفتند، هر کلاس کتاب خود را به اشتراک گذاشت؛  داستان های آنها بر روی کاغذ دست ساز ساخته شده است، همراه با کار هنری هر زبان آموز (خط برش سبک لینو بر روی کاغذ فلزی) با جلد نمایشی. تلاش بچه ها برای انجام کارهایشان بسیار زیاد بود و نتیجتا نتایج خیره کننده. والدین و سایر دانش آموزان از خواندن مجموعه لذت بردند و احساس غرور بچه ها به کارشان واضح  بود .

4. برنامه ریزی معنادار در تدریس زبان

یادگیری به زبان انگلیسی در برنامه درسی خلاق ما با دوره زیر در ارتباط  است: برنامه بین المللی دوره ابتدائی (IPC). ، پیش از آموزش، معلمان همکاری می کنند و ایده های خود را برای برنامه ریزی از طریق فرآیند نقشه برداری ذهن ( Mind Mapping ) به اشتراک می گذارند. فعالیت های معنی دار و خلاقانه برنامه ریزی شده اند تا اطمینان حاصل شود که همه اعضای کادر دقیقا می دانندکه زبان آموزان چه چیزی و چرا یاد خواهند گرفت.

روش های تدریس

5. تأکید روی استراتژی ها

تدریس خواندن آسان نیست. همانطور که توانایی زبان آموزان در خواندن افزایش می یابد، سخت است بدانیم که چه مهارت هایی برای خواندن باید آموزش داده شود. در این موارد استراتژیها به صورت صریح به کلاس معرفی می شوند؛ این کار  زبان آموزان را به یک بانک جامع از مهارت های لازم برای رسیدن به هدف مجهز میکند. می تواند شامل مراحل خواندن متون ، ایجاد یک نتیجه گیری از متن خوانده شده ، پیش بینی یا ایجاد یک تصویر ذهنی باشد. معلمان ما با استفاده از “تفکر با صدای بلند ( Think aloud ) ” به زبان آموزان کمک کنند که خوانندگان بهتری شوند.
با استفاده از روش تفکر با صدای بلند میتوان از رویداد ها و انفاقات جاری در یادگیری خلاقانه و با استفاده از قوای فکری بهره برداری نمود.

6. محیط یادگیری الهام بخش

اگر سری به موسسه آنا وارن بزنید متوجه خواهید شد محیط های کلاس درس برای بزرگسالان و کودکان به طور یکسان الهام بخش هستند . کار زبان آموزان نه تنها خلاقانه است، بلکه طیف وسیعی از آموزه های یادگیری برای الهام بخشیدن و حمایت از همه دانش آموزان وجود دارد.

ما می خواهیم زبان آموزان را تشویق کنیم تا متن، ژانر و نویسندگان جدید را کشف کنند بنابراین محیط و رسانه های آموزشی به خوبی باز یابی و در سطح عالی سازماندهی شده اند.
زبان آموزان می توانند یکی از رسانه های جذاب را انتخاب کنند : روزنامه ها، متون کلاسیک، کتاب های مرجع و همچنین داستان های منتشر شده کودکان، تنها نمونه هایی هستند از آنچه ممکن است در گوشه های موسسه آمده باشد . تدریس زبان خلاقانه نساز به محیطی الهام بخش دارد.

7. تدریس دقیق املا و تلفظ

فعالیتهای املایی و تلفظ به خاطر اینکه هم فیزیکی و هم حسی انجام میشوند بسیار سرگرم کننده هستند، هدف این است که زبان آموزان با تمام سبک های یادگیری در کلاس آشنا شوند : ” در  زبان آموزان بزرگتر تلاش میکنیم لیست های تکالیف را به صورت  شخصی  برای هر شخص تنظیم کنیم تا مطمئن شویم که الگوهای املایی به شیوه ای معنی دار در می آیند.”روش های تدریس

8.  مفاهیم گرامر به صورت خلاقانه تدریس می شود

گرامر را نمی توان به عنوان یک فعالیت مستقل آموزش داد. تدریس گرامر از کجا شروع میشود ؟ از زمانی که آنها متن نویسنده را می خوانند ، زبان آموزان مفاهیم گرامر را درک و آنها رادر نوشتن استفاده میکنند . روش تدریس زبان ما با استفاده از قوانین و تکنیک های علامت گذاری از متن هایی است که با زبان آموزان به اشتراک گذاشته شده است؛ متن هایی که کودکان قبلا در آن غرق شده اند و به خوبی درک کردند. کشف قواعد گرامری آن ها به صورت خلاقانه ، اینطور یادگیری گرامر به صورت خلاقانه اتفاق می افتد.

خلاصه مقاله:

در این مقاله روش های تدریس خلاقانه زبان انگلیسی را بررسی کردیم و نکات و تذکرات مهمی را بازگو کردیم.

مقالات مرتبط:
  1. فوت و فن های یادگیری هر زبانی که دلتان می خواهد
  2. چگونه دست خطی زیبا داشته باشیم؟
  3. نکاتی که لازم است هر مترجم تازه کاری بداند
  4. چگونه به سرعت متن های انگلیسی را بخوانیم؟

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *