آیلتس آکادمیک IELTS Writing Task 1

آیلتس آکادمیک IELTS Writing Task 1

آیا روش پاسخگویی به سوال نوشتاری آیلتس آکادمیک IELTS Writing Task 1 متفاوت است؟ چه استراتژی یا تکنیک‌هایی را برای پاسخ به این سوال باید پی بگیریم؟

همانطور که می دانید آزمون بین المللی آیلتس در دو نوع:

Academic -2    General -1

برگزار می‌شود. 

بخش Writing که آخرین قسمت آزمون کتبی می‌باشد. در این دو نوع آیلتس General و Academic متفاوت است.

آیلتس آکادمیک IELTS Writing Task 1

 

بخش‌های نوشتاری آیلتس آکادمیک IELTS Writing Task 1 :

این بخش از آزمون از دو قسمت تشکیل می‌شود:

قسمت اول Task 1 : نوشتن یک گزارش، تفسیر داده که در قالب جدول یا گراف و نمودار است، و یا توصیف یک فرآیند

قسمت دوم Task 2 : نوشتن یک مقاله essay کوتاه ۲۵۰ کلمه‌ای در عین حال متقاعد کننده persuasive. اطلاعات خاص این بخش را می توانید در مقاله‌ای در همین رابطه در سایت ببینید. 

 

 

 

 

بررسی Task 1 آزمون آیلتس آکادمیک :

در این مقاله در ارتباط با بخش اول آزمون نوشتاری آیلتس آکادمیک IELTS Writing Task 1 مطالبی را باتفاق مرور می‌کنیم:

این بخش تقریبا الگوی خاص و مشخصی دارد و با چندین بار تکرار و تمرین به آسانی به این قسمت مسلط خواهید شد.

زمان: 20 دقیقه

تعداد کلمات: حداقل 150 کلمه

معیارهای نمره‌دهی Task 1 آیلتس آکادمیک:

معیارهای نمره دهی (Marking Criteria): بطورکلی معیار نمره‌دهی آزمون آیلتس آکادمیک IELTS Writing Task 1 را می‌توان به چهار بخش کلی تقسیم کرد. این چهار بخش شامل:

TA (task achievement):

این بخش از شما از شما انتظار دارد کلیه موارد گفته شده در سوال را پاسخ دهید. این بخش خود شامل: دادن یک اورویو overview، بیان هدف، ذکر اطلاعات کلیدی و اصلی در تصویر، جدول و یا نمودار

CC (coherence and cohesion):

انتظار این بخش از ما، چیدن اطلاعات و ایده‌ها در پاراگراف و نوشته است. ایده‌ها باید به ترتیبی کنار هم قرار گیرند که روندی واضح داشته باشند. بکارگیری مناسب کلمات ربط از جمله نکات مهمی است که باید رعایت کنید. این کلمات هم جملات مستقل و هم جمله‌واره‌ها را به یکدیگر گره زده و وصل می‌کنند. استفاده صحیح از ضمایر فاعلی و مفعولی و اسم‌های اشاره نیز در این پیوند موثرند.

LR (lexical resource):

استفاده از دامنه‌ای از واژگان مناسب و متنوع از انتظارات دیگری است که می‌بایست برآورده کنیم. استفاده از واژگان تخصصی‌تر و حرفه‌ای‌تر بجای واژگان عمومی و لغات موجود در صورت سوال از وظایف ماست.

GRA (grammatical range and accuracy):

استفاده از مخلوطی از جملات ساده و مرکب و باصطلاح داشتن تنوع در جملات مورد آخری است که باید رعایت کنید. رعایت اصول علائم‌گذاری punctuation را نیز نباید فراموش کرد. 

انواع سوالات بخش اول نوشتاری آیلتس آکادمیک:

…Bar chart/ Pie chart/ Table/ Diagram/ Maps/ Building Plans

الگوی نگارشی

در این بخش الگوی نگارشی task 1 آیلتس آکادمیک را با هم بررسی می کنیم. این بخش را می‌توان به دو یا سه بخش تقسیم کرد. این تقسیم‌بندی معمولا بر اساس تعداد نمودارها و موارد خواسته شده در صورت سوال تغییر می‌کند. همچنین می‌تواند سلیقه‌ای بوده و با توجه به سبک نگارش هر فرد تغییر کند. 

:Introduction

دادن یک اورویو overview، بیان هدف، ذکر اطلاعات کلیدی و اصلی در تصویر، جدول و یا نمودار

:Body 1

چیدن اطلاعات و ایده‌ها در پاراگراف و نوشته. ایده‌ها باید به ترتیبی کنار هم قرار گیرند که روندی واضح در متن دیده شود. مثلا اگر یک نمودار خطی را در نظر بگیریم، مقایسات می تواند از کمتر به بیشتر و یا بالعکس از بیشتر به کمتر باشد. نه اینکه فاقد یک الگوی خاص بوده و روند مشخصی نداشته باشد. 

Body 2

احیانا در صورت نیاز پاراگرافی برای جمع‌بندی و خلاصه کردن ایده‌ها. این پاراگراف می‌تواند پارافریز paraphrase پاراگراف اول باشد.

– در قسمت معرفی موضوع ( introduction ) شما باید تیتر تصویر، جدول با نمودار را با کلمات دیگر و جمله‌ای متفاوت بنویسید ( به اصطلاح  paraphrase کنید). این قسمت باید کوتاه و در حد 2 جمله باشد. اینگونه می‌توان آغاز کرد:

…The line graph shows

در قسمت نگاه کلی باید ویژگی‌های کلیدی را بیان کنیم. منظور آن ویزگی‌هایی است که با یک نگاه به به چشم می آیند. ویژگی‌های شاخص.

در قسمت بدنه‌ها ( Body 1 و  Body 2) به مقایسه و توضیح داده‌ها می‌پردازیم.

نکته : جمله یا پاراگراف نتیجه‌گیری همان برگردان مفاهیم جملات پاراگراف اول introduction است. کلمات جملات پاراگراف اول را می‌توان با حفظ مفاهیم تغییر داد و بعنوان پاراگراف یا جملات نتیجه گیری نوشت. توجه داشته باشید که جملات یا پاراگراف نتیجه‌گیری شما نباید چیزی را بیان کند که خارج از داده‌های نمایش داده است. بنابراین مواظب خلاقیت بیش از حد خود باشید.

:Sample

The bar chart below provides information about the top ten rice producing countries in the world in 2015.

Summarize the information by selecting and reporting the main features and make comparisons where relevant.

 

پاسخ نمونه :

The bar graph lists the global top ten rice producing countries in 2015 in a chronological order and the production is given in thousand tons. Overall, China and India crowned the top two positions while Japan ended on the tenth.

It is evident that China produced the highest quantity of rice in 2015 and topped the global list of rice-producing nations with its over 140 million tons rice assembly. The second top position was held by India with over 100 million tons. Indonesia and Bangladesh grew around 35 million tons and occupied the third and fourth places respectively in this list. It is worth noticing that China and India cumulatively produced far more rice than the rest of the countries did in 2015. Vietnam’s production stood at nearly 28 million tons, which was almost half of Indonesia’s production in this year. Each country – Thailand, Burma, the Philippines, Brazil and Japan – yielded less than 20 million tons, though Thailand’s production was higher than the subsequent countries. Finally, Brazil and Japan’s rice production were the lowest among the listed countries with around 10 million tons each.

آنچه گفتیم:

  1. اشاره‌ای مختصر به تفاوت دو نوع آزمون آیلتس
  2. معیار نمره‌دهی task 1 آیلتس آکادمیک
  3. انواع سوالات task 1 آیلتس آکادمیک
  4. الگوی نگارشی
  5. نمونه سوال و جواب آیلتس آکادمیک IELTS Writing Task 1v

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *