آزمون EPT چیست ؟

آزمون EPT چیست ؟

آزمون EPT چیست ؟

دانشجوی آموزش زبان انگلیسی همانگونه که مستحضرید ارائه مدرک زبان معتبر در دوره دکتری قبل از آزمون جامع برای دانشجویان دکتری امری بسیار بدیهی میباشد. لذا آزمون های متنوعی به منظور ارزیابی سطح زبان داوطلبان در سطح ملی یا بین المللی  برگزار می گردد که تافل و IELTS از جمله مشهورترین این آزمون ها می باشند.
دانشجوی آموزش زبان انگلیسی در ایران نیز وزارت علوم، دانشگاه ها و برخی موسسات به برگزاری چنین آزمون هایی اقدام نموده اند. EPT عنوان آزمون زبان دانشگاه آزاد اسلامی می باشد که در ادامه به معرفی آن میپردازیم.
EPT آزموني براي ارزيابي مهارت زبان انگليسي داوطلبان  مي باشد و مخفف English Proficiency Test است.
دانشجوی آموزش زبان انگلیسی آزمون EPT  ويژه داوطلبان دكتري دانشگاه آزاد اسلامي است و توسط همين دانشگاه به منظور سنجش سطح زبان عمومي متقاضيان آن برگزار مي گردد. دانشجوی آموزش زبان انگلیسی تمامي دانشجويان دكتري اين دانشگاه در صورت دارا نبودن مدرك بين المللي زبان انگليسي با نمره تعيين شده توسط دانشگاه ، موظف به شركت در آزمون EPT و كسب حداقل نمره قبولي در آن آزمون هستند.دانشجوی آموزش زبان انگلیسی آزمون EPT  از سال 86 شروع و به طور منظم در واحد علوم تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي برگزار گرديده است.
از ابتدا، اين آزمون به صورت فصلي برگزار ميگرديد، اما از ارديبهشت 92 تا كنون هر ماه برگزار شده است.دانشجوی آموزش زبان انگلیسی در آغاز كار برگزاري EPT، مدرك اين آزمون تنها براي داوطلبان ورود به مقطع دكتري دانشگاه آزاد واحد علوم تحقيقات ضروري بود، اما بعد از گذشت چندي، ارائه مدرك قبولي EPT براي تمامي داوطلبان دكتري دانشگاه آزاد الزامي شد.

آزمون EPT چیست ؟

نمره

دانشجوی آموزش زبان انگلیسی  کسب نمره مطلوب در آزمون زبان دکتری EPT، یکی از دغدغه‌های اصلی داوطلبان آزمون دکتری و دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد اسلامی است.بسیاری از داوطلبان شرکت در آزمون زبان دکتری EPT نسبت به این آزمون اطلاعات کافی ندارند و با سئوال‌هایی از قبیل آیا کسب این مدرک الزامی است و جایگزینی برای آن نیست؟ با فرصت کم و حجم بالای مطالب، چطور از عهده این آزمون بر آییم؟ آیا این آزمون منابع مشخصی دارد؟ و … مواجه هستند.
دانشجوی آموزش زبان انگلیسی اساس شکل‌گیری آزمون EPT بر این بوده است که داوطلبان تحصیل در مقطع دکتری کلیه واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی همانند داوطلبین دیگر دانشگاه‌ها، حین مصاحبه دکتری می‌بایست مدرکی ارائه دهند که سطح دانش زبان انگلیسی آنها را مشخص کند. دانشجوی آموزش زبان انگلیسی متولی برگزاری این آزمون، دانشگاه آزاد اسلامی است که به محک زدن داوطلبان در دو مهارت زبانی و سه بخش می پردازد.
دانشجوی آموزش زبان انگلیسی از تعداد ۱۰۰ سوال انگلیسی مطرح شده در این آزمون، ۳۰ سوال به درک مطلب زبان انگلیسی، ۳۵ سوال به لغات زبان انگلیسی و ۳۵ سوال به گرامر زبان انگلیسی اختصاص داده شده است.دانشجوی آموزش زبان انگلیسی هرچند EPT تنها مدرک قابل پذیرش حین مصاحبه نیست

نکته:

اما داوطلبانی که هدفشان قبولی در دانشگاه آزاد اسلامی است و برنامه‌ای برای شرکت در آزمون دکتری دانشگاه‌های دولتی ندارند، دانشجوی آموزش زبان انگلیسی شرکت در آزمون EPT را بر شرکت در آزمون MSRT ارجح می‌دانند، چرا که دانشگاه آزاد اسلامی نمره 50 از آزمون EPT را برابر با نمره 65 از آزمون MSRT می‌داند. دانشجوی آموزش زبان انگلیسی نکته حائز اهمیت این است که یکی از بخش‌های آزمون MSRT محک مهارت شنیداری‌ زبان انگلیسی است که بیشتر داوطلبان زبان اگلیسی در آن ضعف دارند. دانشجوی آموزش زبان انگلیسی توصیه کارشناسان این حوزه برای داوطلبان دانشگاه آزاد اسلامی، با توجه به هزینه پایین شرکت در این آزمون‌ها، ثبت‌نام در هر دو آزمون EPT و MSRT و کسب هر دو مدرک زبان انگلیسی است.آزمون EPT چیست ؟

زمان برگزاری

دانشجوی آموزش زبان انگلیسی این آزمون زبان انگلیسی که تقریبا هر ماه در مرکز علوم تحقیقات تهران برگزار می‌شود، نمره منفی نداشته و داوطلبان می‌بایست حداقل به 50 درصد از سوالات پاسخ صحیح داده و موفق به کسب نمره 50 شوند اما در غیر این صورت داوطلبان می‌توانند بدون فاصله در آزمون‌های بعدی تا زمان کسب نمره مورد نظر ثبت‌نام و شرکت کنند.دانشجوی آموزش زبان انگلیسی میزان مطالعه در زبان انگلیسی و زمان پیشنهادی مطالعه جهت کسب نمره مطلوب زبان انگلیسی در این آزمون با توجه به میزان دانش زبانی هر فرد متفاوت است. دانشجوی آموزش زبان انگلیسی اما در صورتی که شما از پراکنده‌خوانی خودداری کرده و صرفا با توصیه متخصصین حوزه آزمون‌های زبان دکتری و منابع پیشنهادی ایشان برنامه‌ریزی کنید، می‌توانید در مدت زمان کوتاهی به آنچه می‌خواهد، دست یابد.
مي توان آزمون  EPT را با آزمون بين المللي TOEFL PBT مقايسه نمود. تنها تفاوت آن با آزمون TOEFL اين است كه بخش شنيداري و نگارش ندارد.
سطح سختي اين آزمون مانند تافل دكتري يا همان آزمون زبان عمومي دكتري است .
خلاصه مقاله:
در این مقاله به این سوال که آزمون EPT چیست ؟ پاسخ دادیم و این آزمون را بررسی و با بقیه آزمون ها مقایسه کردیم.
مقالات مرتبط:
  1. قواعد حال استمرای در زبان انگلیسی
  2. چگونه از ساختار منفی در جملات استفاده کنیم؟
  3. تولیمو چیست؟
  4. گرامر سببی

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *