طریقه ی استفاده از فرهنگ لغت

طریقه ی استفاده از فرهنگ لغت تک زبانه برای یادگیری زبان

طریقه ی استفاده از فرهنگ لغت تک زبانه برای یادگیری زبان

نکته قابل  تامل در استفاده از فرهنگ لغت، عدم استفاده از دیکشنری های خیلی قدیمی است. به عبارت دیگر، به منظور دسترسی به جدیدترین کلمات، عبارات، ترکیب لغات، و … ارتقای فرهنگ لغت هر دو یا سه سال حائزاهمیت است.

به علاوه،  توصیه می شود برای مقاصد مختلف از فرهنگ های لغت متفاوت استفاده کنید مثلا فرهنگ لغات مترادف و متضاد، فرهنگ کلمات ترکیبی، فرهنگ لغات مصور، فرهنگ ریشه شناسی واژگان انگلیسی و غیره.

به عنوان اولین گام در استفاده از یک فرهنگ لغت جدید بهتر است بخش مقدمه  را به دقت مطالعه  کنید تا با اطلاعات مهم در مورد مدخل کلمات، برچسب ها، اختصارات، نمادهای آوایی برای تلفظ صحیح، و غیره  آشنا شوید، زیرا این قبیل اطلاعات در همه فرهنگ ها به اشتراک گذاشته نشده اند.

چنانچه به دنبال یک کلمه در فرهنگ لغت می گردید، توجه داشته باشید که واژه ها بر اساس حروف الفبا مرتب شده اند. بنابراین، برای مثال، اگر به دنبال کلمه  ‘rattle’می گردید،

باید به واژگان راهنما که گوشه بالای هر صفحه از فرهنگ لغت یافت می شوند توجه کنید. این واژگان به شما کمک می کنند بسیار آسانتر و سریعترجای کلمه مورد نظر خود را پیدا کنید.طریقه ی استفاده از فرهنگ لغت

درمدخل هر کلمه ، ممکن است اطلاعات زیر را پیدا کنید:

 • تعریف کلمه
 • نمادهای آواشناسی برای تلفظ صحیح
 • اجزای کلمه: اینکه آیا یک کلمه اسم (N)، فعل (V)، صفت (ADJ)، قید (ADV) و یا حرف اضافه (Prep) است.در همه فرهنگ لغت ها
 • قابل شمارش (به عنوان مثال کتاب) و یا غیر قابل شمارش بودن کلمه (مانند پول)
 • شکل جمع و جمع های استثنا، به عنوان مثال ‘children’ برای child و ‘women’ برای woman.
 •  کلمات مترادف و متضاد ممکن (در صورتی که کلمه مترادف یا متضاد داشته باشد) در بیشتر فرهنگ لغت ها
 • سیاق کلام (رسمی یا غیر رسمی بودن کلمه)
 • در مورد افعال (گذشته ساده و اسم مفعول و اسم مصدرافعال)
 • در مورد افعال (افعال عبارتی ممکن) به عنوان مثال ‘Bring about’ که به معنی موجب شدن ، و یا ‘Gulp down’، که به معنی بلعیدن است.
 • مثال هایی برای کلمات که معمولا با حروف خوابیده نوشته می شوند.
 • منشاء یا ریشه کلمه، که اطلاعات بیشتری در مورد تاریخچه یک کلمه می دهد (تمام فرهنگ های لغت شامل این ویژگی نمی شوند).

–     چنانچه کلمه مورد نظر شما دارای معانی متعددی باشد، به عنوان مثال، کلمه “gas”، فرهنگ لغت معمولا این معانی را با یک عدد (1، 2، 3، …) درست قبل از تعریف های مختلف نشان می دهد.

  معمولامعانی و تعاریفی که متداول تر هستند در شماره 1 درج می شوند. در این وضعیت، شما باید سعی کنید تنها روی یکی از معانی که با کاربرد واقعی کلمه در موقعیت همخوانی دارد تمرکز کنید.

  نکته آخر

طریقه ی استفاده از فرهنگ لغت

در مورد صرفه جویی در وقت با استفاده از نسخه های الکترونیکی از فرهنگ های نصب شده بر روی کامپیوتر، تلفن همراه، لپ تاپ، تبلت PC، و غیره است که به شما این امکان را می دهد تا لغت مورد نظر خود را با تایپ کردن در جعبه جستجو پیدا کنید.

شماری از فرهنگ های لغت گویا هستند و با استفاده از آنها شما قادر هستید به کلمات مجزا و نیز تمامی مثال ها با صدایی طبیعی و واضح گوش دهید.

خلاصه مقاله:

در این مقاله در مورد طریقه ی استفاده از فرهنگ لغت تک زبانه برای یادگیری زبان انگلیسی صحبت کردیم و بخش های مهم یک فرهنگ لغت را بررسی کردیم.

مقالات مرتبط:
 1. چگونه دیکشنری را انتخاب کنیم؟
 2. اهمیت فراگیری تلفظ برای زبان آموزان چیست؟
 3. نوشتن تلفظ به فارسی اشتباه است
 4. بخش های یک پاراگراف انگلیسی

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *