نکات ساده وبسیار مهم برای مکالمه

نکاتی برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی

با سلام خدمت شما زبان آموزان محترم و همراهان موسسه زبان انگلیسی فرساد. امروز قصد داریم در مورد نکات ساده وبسیار مهم برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی یا به عبارتی تقویت speaking صحبت کنیم.  همچنین می‌توانید از آموزش‌های رایگان ما در سایت موسسه زبان فرساد استفاده کنید.

1. توجه به نکات و قواعد عجیب و استثنایی

خواه ناخواه باید بپذیریم زبان انگلیسی هم همانند زبان فارسی و دیگر زبان های دنیا نکات و قواعد عجیب و استثنایی دارد که گاهی باعث سردرگمی و در نتیجه ترس زبان اموز از انجام این اشتباهات در صحبت کردن می شود.

برای مثال:

کلمه read در در زمان حال بصورت /reed/ تلفظ می شود‚ حال آنکه گذشته این فعل مثل افعال باقاعدهed نمی گیرد وبا تغییر در تلفظ به صورت /red/ تلفظ می شود.

و حتی در موارد s/es جمع‚ بعضی اسم ها از این قاعده پیروی نمی کنند. مثل جمع mouse می شود mice و یا جمع fish می شود fish . در حالی که جمع house می شود houses.

پس بپذیریم که این استثناها و استثناهای دیگری ازاین قبیل در زبان انگلیسی وجود دارد و راهی برای فرار از آنها نیست. تنها راه حل ان این است که زبان آموز در مسیر یادگیری وقتی به این استثنا ها برخورد می کند ازانها یادداشت برداری کرده و آنها را بخاطر بسپارد. و منبع بسیار خوب و قابل دسترس جهت اطمینان از درستی این اطلاعات و خیلی از استثناها دیگر از این قبیل دیکشنری های معتبری مثل لانگ من و اکسفورد می باشد.

 

2. زمان مشخصی را برای مطالعه و تمرین زبان انگلیسی تعیین کنید

جهت تقویت مکالمه زبان انگلیسی باید هر روز به تناسب برنامه زمان بندی خود یک زمان مشخص و مستمری را در نظر گرفته و با تمرکز ذهنی بالا به تمرین خود ادامه دهید. برای مثال اگر روزی حداقل 1 ساعت را برای مطالعه و تمرین زبان در نظر گرفتید‚ حتما این زمان را در طول هفته و ماه تکرار کنیم تا به نتیجه مطلوب برسیم. توجه داشته باشید که قطع تمرین در یک روز و موکول کردن آن به روزهای دیگر مثل آخرهفته کار بسیار بسیار اشتباهی است.

باز هم تاکید می کنم هر روز دقایقی را بطور مستمر در ساعاتی که تمرکز بیشتری دارید برای مطالعه و تمرین انگلیسی اختصاص دهید.

نکات ساده وبسیار مهم برای مکالمه

 

3. مانند یک فرد نیتیو فکر کنید

در طول تمرین و تقویت speaking خود را نه بعنوان زبان آموز بلکه به عنوان یک Native انگلیسی زبان قلمداد کنید. این کار به شما کمک می کند وقتی کلمه ای مثل apple را می شنوید تنها کلمه انگلیسی آن در ذهن شما نقش ببندد و در واقع به ذهن اجازه ترجمه این کلمه به فارسی را نمی دهید. و یا حتی وقتی خود می خواهید جمله ای را به زبان بیاورید سعی کنید آن ایده را با کلمات انگلیسی در ذهن مجسم کنید. در واقع انگلیسی فکر کنید و افکارتان را بصورت انگلیسی بیان کنید. البته نا گفته نماند که این مورد برای افراد بزرگ سال کمی سخت تر خواهد بود چرا که برای این افراد زبان مادری بعنوان یک فیلترعمل نموده و هر آنچه زبان آموز می خواهد فرا گیرد باید از این فیلتر رد شود.

در نتیجه در سطوح ابتدایی یادگیری زبان برای بزرگسالان از این نوع مشکلات بیشتر دیده می شود‚ ولی در هر صورت باید این مانع با تمرین و تکرار روی ذهن برداشته شود.

توجه داشته باشید که اکثرا جواب بعضی سوالات داخل خود سوال پیداست و دیگر نیازی به حفظ کردن بعضی قواعد دستوری نیست. برای

مثال

Dose she…………….?           Yes, she dose.

Is she…………………..?           Yes, it is.

در واقع هدف از مطرح کردن این مورد این است که اگر فردی از شما سوالی پرسید و شما از لحاظ دستور گرامری انگلیسی برای پاسخ به آن سوال مردد هستید حتما روی سوال مورد نظر فکر کنید چرا که بیشتر کلمات برای جواب در خود سوال مشهود است.

نکته مهم

4. شنونده خوبی باشید

در نظر داشته باشید که یک صحبت کننده خوب کسی است که در وهله اول شنونده خوبی باشد.پس سعی کنید با دقت به حرف های مخاطب تان گوش دهید و مفهوم درستی از تک تک کلمات گفته شده دریافت کنیم. البته نکات دیگری هم هست که به ما در این امر یاری می کنند مثل توجه به لحن گفتار مخاطب و حرکت دست و صورت.برای مثال

?You have attended in new math teacher`s classes

در واقع درجمله بالا ساختار جمله سوالی نیست ولی علامت سوال را در اخر جمله داریم. در واقع در این موارد لحن مخاطب تعیین کننده این قضیه می باشد.

مثال:

?A: Do you like Spaghetti

B: Oh yuck. It`s disgusting.

در جمله بالا اگر ما معنی کلمهdisgusting را هم ندانیم ولی با حالت صورت فرد می توان به جواب احتمالی فرد برسیم. برای این تمرین می توانید از فایل های صوتی Street Talk استفاده کنید.

5. برای تقویت speaking تمرین و تکرار داشته باشید

همه ما کم و بیش می دانیم که زبان انگلیسی فرار است و در صورتی که تمرین و تکرار مداوم برای تقویت speaking نداشته باشیم به زودی همه زحمات مان به هدر می رود. مخصوصا برای یادگیری و حفظ لغات و اصطلاحات جدیدی که در طول مطالعه و یا در کلاس درس با آنها مواجه شدیم را باید یادداشت برداری کنیم.

در این حالت بهتر آن است که یک دفترچه یادداشت برای خود فراهم کرده و لغات سخت و اصطلاحات را در قالب جمله و یا عبارت در آن وارد کنید(از نوشتن معنی فارسی جلوی هر کلمه خودداری کنید در صورت نیاز می توانید معنی کلمه یا اصطلاح مورد نظر را پشت همان صفحه بنویسید. و نکته دیگر اینکه کلمه یا اصطلاح مورد نظر را در قالب جمله ‚ عبارت و یا حتی مکالمه کوتاه یادداشت برداری کنید و از وارد کردن لغت ویا اصطلاح صرف خودداری کنید) و سعی کنید هر روز زمانی را برای مرور کردن آنها اختصای دهید تا در نهایت وارد حافظه بلند مدت شما شود. یکی از این نوع تمرین ها برای حفظ کردن لغات همان تمرین قدیمی اما پر کاربرد substitution drill یعنی تمرین جایگرینی می باشد.برای مثال

I hate it when people chew loudly.

I hate it when people speak loudly.

I hate it when people laugh loudly.

و یا بصورت زیر

I hate it when people chew loudly.

I loathe it when people chew loudly.

I detest it when people chew loudly.

در این صورت می توانید در هر بار تکرار به جای هر کلمه عبارت مترادف آنرا جایگرین کرده و بدین صورت چندین بار تکرار کنید. نکته مهم تر اینکه با عدم جایگزینی وتکرار مکرر جمله‚ ذهن بعد از دو یا سه بار تکرار تمرکزی روی جمله نخواهد داشت و تنها شما آنرا بدون تمرکز از روی عادت تکرار می کنید که اصلا فایده ای نخواهد داشت. و از طرفی دیگر این تمرین به شما کمک خواهد کرد تا در موقعیت های مختلف نیز بتوانید از لغت یا عبارت مورد نظر استفاده کنید.

نکات ساده وبسیار مهم برای مکالمه

 

6. یادگیری بیان افکار ‚ احساسات و ایده ها به زبان انگلیسی

 

روان صحبت کردن به زبان انگلیسی یعنی اینکه فرد بتواند افکار‚ احساسات و ایده های خود را در قالب جمله بیان کند. در واقع عبارات و جملات بسیار پر کاربردی در زبان فارسی داریم که بسیار از آنها در صحبت های روزه مره خود بکار می بریم پس می توان معادل های جایگزین انها را در زبان انگلیسی پیدا کنیم و به تمرین و تکرار انها بپردازیم. البته تنها دانستن لغات و افعال مرتبط کافی نیست حتما جهت یادگیری این موارد انها را در قالب جمله قرار داده و تکرار کنید. نمونه های از این قبیل تمرینات را می توان در مجموعه کتاب های speak now که مرجع اصلی تدریس مکالمه انگلیسی در موسسه تخصصی زنگنه می باشد را می توان یافت.

7. زیاد روی گرامر و یادگیری آن تمرکز نکنیم

نکته کلیدی برای صحبت کردن این است که باید بتوانیم بین مطالعه کردن و تمرین کردن یک حد تعادلی را برقرار کنیم. صحبت کردن انگلیسی بصورت روان و سلیس رابطه مستقیمی با یادگیری کامل گرامر انگلیسی ندارد.

نکته:

چرا که حتی خود افراد Native انگلیسی زبان نیز از بسیاری قواعد گرامری خبر نداشته و دراشتباهات گرامری در حرف های شان مشهود است در حوزه اینترنت آن ها برای رفع این مشکل از سایت grammarly استفاده می کنند.

روانی  کلام این است که فرد باید قادر به برقراری ارتباط باشد. پس سعی کنید گاهی خود را از کتاب و گرامر دور کرده و با دوستان تان که به زبان انگلیسی مسلط هستند در دنیای واقعی انگلیسی را تمرین کنید.

8.از انجام اشتباهات خود در حین صحبت کردن نهراسید.

شاید مهمترین عاملی که زبان آموز را از فراگیری زبان انگلیسی باز می دارد همان ترس از انجام اشتباهات است. و این ترس از اشتباه ریشه در آموزش غلط ما در دوران مدرسه و حتی دانشگاه دارد و هر فردی باید خودش روی این مشکل اساسی خود کار کنید و اجازه ندهد ترس از اشتباه گفتن مانع صحبت کردن شما شود. حتی موقعی که فکر می کنید قاعده ای را اشتباه بیان کردید باز به صحبت کردن تان ادامه دهید و بدانید که اکثر وقتها با وجود اشتباه مخاطب منظور شما را می فهمد. و در نهایت هر چه بیشتر حرف بزنید در نتیجه صحبت کردن برای تان اسان تر شده و کلمات و قواعد مناسب و یا درست را زود تر به ذهن تان خطور کرده و تصحیح کردن اشتباه راحت تر خواهد شد.

9. انگلیسی را با داستان فرا بگیرید

با سلام خدمت همراهان موسسه زبان انگلیسی فرساد. امروز قصد داریم تا به شما بگوییم انگلیسی را با داستان فرا بگیرید. یکی از راه های رایج برای آموختن زبان انگلیسی ، تکرار مستمر کلمات همراه با معانی آن ها و درک کاربردشان در جمله و داستان است .
به همین دلیل، در این مقاله نرم افزاری را به شما معرفی می کنیم تا با کاربرد کلمات را در جمله ها و داستان های متفاوت آشنا شده و متوجه تاثیر چند برابری این روش در روند یادگیری خود شوید . در این روند می توانید به فایل صوتی مکالمه های زبان گوش دهید.

انگلیسی را با داستان فرا بگیرید

خواندن کتاب داستان چه کمکی می‌کند؟

وقتی شروع به مطالعه کتاب داستان می‌کنید در مرحله اول سعی می‌کنید متوجه موضوع کلی داستان شوید.

در اینجا درک مطلب شما درگیر می‌شود، بهتر است بدون توجه به اینکه معنی کدامیک را می‌دانید سعی کنید با استفاده از مفهوم سایر جملات و کلمات مفهوم کلی را دریافت کنید. علاوه بر این، با ساختار گرامری جملات و لغات جدید نیز آشنا می‌شوید.

ممکن است این قواعد را قبلا خوانده باشید اما در اینجا به طور کاربردی نحوه استفاده از آن ها را به طور عملی مشاهده خواهید کرد.

شما با مطالعه هر کتاب در سطوح ابتدایی به طور کلی با حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ کلمه انگلیسی جدید ، در سطوح متوسط بین ۱۲۰۰ تا ۲۳۰۰ کلمه و در سطح پیشرفته با حدود ۳۰۰۰ لغت جدید آشنا می‌شوید و از این طریق دایره لغات شما افزایش می‌یابد.

اگر کتابی که مطالعه می‌کنید، فایل صوتی هم دارد، حتما از آن استفاده کنید. گوش دادن همزمان به فایل صوتی در کنار دنبال کردن آن بر روی متن کتاب باعث آشنایی بیشتر شما با نحوه تلفظ کلمات و لهجه ‌ها می‌شود.

مهم تر از آن اینکه، مهارت لیسنینگ شماست. پیشنهاد می‌کنیم برای تقویت مهارت لیسنیگ خود، فایل صوتی کتاب را به طور جداگانه گوش کنید.
شما حتی می‌توانید بعد از اتمام مطالعه کتاب، برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی و در واقع تقویت اسپیکینگ خود، موضوع کلی داستان را برای دوست خود شرح دهید.

این کار به معنی بازخوانی مجدد متن نیست بلکه در واقع شما با جمله‌بندی‌‌های خود سعی در انتقال موضوع به دوست خود را دارید. اگر موضوع چالشی باشد، امکان بحث و تبادل نظر هم وجود خواهد داشت که می‌تواند یک تمرین عالی برای شما باشد. این تمرین می تواند به یادگیری سریع زبان انگلیسی کمک کند.

نرم افزار داستان انگلیسی

در این نرم افزار 1000 داستان کوتاه با موضوع های متنوع قرار داده شده است تا کاربرد کلمات در زمینه های مختلف را در متن ببینید و به راحتی به خاطر بسپارید.
همچنین برای راحتی شما عزیزان، متن انگلیسی امکان کلیک و گوگل کردن واژگانی که نمی‌دانید را دارد تا در صورت نیاز معنی واژگان را پیدا کنید.
نرم افزار دارای رابط کاربری زیبا و روان است تا کار را برای شما تا بیشترین حد ممکن آسان سازد.

برای دانلود این نرم افزار اینجا کلیک کنید.

راه های تقویت speaking

شریک زبانی پیدا کنیم

یافتن یک شریک زبانی روشی ایده آل برای تمرین صحبت کردن به زبان انگلیسی می‌باشد به ویژه وقتی که شریک شما همکلاس ویا هم سن و سال شما هم باشد چرا که اشتراکات بیشتری بین شما وجود دارد.

به کمک اینترنت شما می توانید به فراتر از مرزهای ملی بروید و با افراد بومی که به زبان انگلیسی آنسوی کشورتان دوست شوید. می توانید در سایت های مربوط به آموزش زبان انگلیسی عضو شوید و دوستان اینترنتی پیدا کنید و با آنها صحبت کنید.

طبیعتاً بین شما و آنها تفاوت‌های فرهنگی وجود دارد و این باعث جذاب تر شدن مکالمات شما می‌شود.

اگر شما فردی درون گرا یا خود دار هستید و به سختی با دیگران ارتباط برقرار می کنید، می توانید با خودتان به زبان انگلیسی حرف بزنید. این عمل هنگامی که اعتماد به نفس کافی نداشته یا مبتدی هستید نیز به شما کمک شایانی می‌کند.

به خاطر داشته باشید که حتی یک سفر طولانی نیز با برداشتن اولین قدم آغاز می شود و اولین قدم احتمالاً مشکل‌ترین قدم است. اما پس از آن به مرور قدم های بعدی آسان تر شده و پیشرفت شما سریع تر می‌شود.

برخورد با اشتباهات

اگر در شروع کار موفق نبودید و یا دیگران به خاطر اشتباهتان به شما خندیدند، نگران نشوید! صحبت کردن زبان دوم و تقویت speaking بدون اشتباه و خطا تقریبا غیر ممکن است. هر چه وسواس بیشتری برای دقیق و بدون غلط صحبت کردن زبان به خرج دهید، پیشرفت خود را کندتر می کنید. مجدداً به خاطر داشته باشید که شما همانند کودکی هستید که زبان مادری اش را همراه با اشتباه صحبت می کند.

برای بررسی مهارت صحبت کردن خود، می توانید صدایتان را ضبط و در زمانی دیگر به آن گوش داده و به نقاط ضعف و قوتتان توجه کنید. اگر از تلفظ کلمه ای به زبان انگلیسی مطمئن نیستید، بهترین راه رجوع به یک دیکشنری استاندارد می باشد.

هنگام صحبت کردن با دیگران گاهی اتفاق می افتد که کلمه یا عبارت خاصی را فراموش می کنید و یا حتی آن را نمی دانید. در چنین حالتی، اعتماد به نفس خود را از دست ندهید و سعی کنید از کلمات و عبارات دیگری برای انتقال منظور خود استفاده کنید.

راه های تقویت speaking

کلام آخر

از افراد آگاه و مطلع نیز برای تحصیل زبان انگلیسی کمک بگیریم. لازم نیست همیشه زبان انگلیسی را از معلم و کتاب های مربوطه یاد بگیریم. گاهی می توان از افرادی که دانش مکالمه زبانی خوبی دارند نیز کمک بگیریم و با آنها مکالمه انگلیسی را تمرین کرده و از آنها بخواهیم اشتباهات تان را به شما گوشزد و آنها را تصحیح کنند.

هیچ گاه از کمک گرفتن از دیگران در این مورد خجالت زده نباشید. تصور کنید اگر کسی از شما در مورد موضوعی که در ان اگاهی دارید کمک بخواهد‚ حتما دریغ نخواهید کرد پس بدانید دیگران هم از کمک به شما خوشحال خواهند شد. و در صورتی که فردی را در اختیار ندارید تا با او تمرین مکالمه داشته باشید و یا اشکالات زبان تان را بپرسید می توانید در سایت موسسه زنگنه سوالات تان را مطرح کرده و ظرف مدت کمتر از 24 ساعت به جواب خود برسید.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *