فرهنگ لغت تک زبانه زبان انگلیسی a monolingual dictionary for learning English

طریقه استفاده از فرهنگ لغت تک زبانه برای یادگیری زبان انگلیسی

طریقه ی استفاده از فرهنگ لغت تک زبانه برای یادگیری زبان انگلیسی

نکته قابل تامل در استفاده از فرهنگ لغت تک زبانه ، عدم استفاده از فرهنگ لغت های خیلی قدیمی است. یادگیری زبان انگلیسی با استفاده از فرهنگ های دو زبانه انگلیسی به فارسی و ترجمه تقریبا امکان پذیر نیست. تقریبا غیر ممکن مثل به عبارت دیگر، به منظور دسترسی به جدیدترین کلمات، عبارات، ترکیب لغات، و … ارتقای فرهنگ لغت هر دو یا سه سال حائزاهمیت است. به علاوه،  توصیه می شود برای مقاصد مختلف از فرهنگ‌های لغت متفاوت استفاده کنید مثلا فرهنگ لغات مترادف و متضاد، فرهنگ کلمات ترکیبی، فرهنگ لغات مصور، فرهنگ ریشه شناسی واژگان انگلیسی و غیره. یادگیری واژگان یکی از چالش‌هایی است که بعنوان یک زبان‌آموز با آن روبرو هستیم. توصیه می‌شود مقاله «چالش ها و مشکلات یادگیری زبان انگلیسی» را بخوانید.

به عنوان اولین گام در استفاده از یک فرهنگ لغت جدید بهتر است بخش مقدمه  را به دقت مطالعه کنید تا با اطلاعات مهم در مورد مدخل کلمات، برچسب ها، اختصارات، نمادهای آوایی برای تلفظ صحیح، و غیره  آشنا شوید، زیرا این قبیل اطلاعات در همه فرهنگ ها به اشتراک گذاشته نشده‌اند. چنانچه به دنبال یک کلمه در فرهنگ لغت می گردید، توجه داشته باشید که واژه ها بر اساس حروف الفبا مرتب شده اند. بنابراین، برای مثال، اگر به دنبال کلمه  ‘rattle’ می‌گردید، باید به واژگان راهنما که گوشه بالای هر صفحه از فرهنگ لغت یافت می شوند توجه کنید. این واژگان به شما کمک می‌کنند بسیار آسانتر و سریعترجای کلمه مورد نظر خود را پیدا کنید.

اطلاعاتی که یک دیکشنری استاندارد به ما می‌دهد:

 • تعریف واژه
 • نمادهای آواشناسی که البته در ابتدای فرهنگ لغت توضیح و سپس برای هر واژه با هدف یادگیری تلفظ صحیح واژگان زبان انگلیسی داده می‌شود.
 • اجزای کلمه: اینکه آیا یک کلمه اسم (N)، فعل (V)، صفت (ADJ)، قید (ADV) و یا حرف اضافه (Prep) است.
 • قابل شمارش (به عنوان مثال کتاب) و یا غیر قابل شمارش بودن کلمه (مانند پول)
 • شکل جمع و جمع های استثنا، به عنوان مثال ‘children’ برای child و ‘women’ برای woman.
 •  کلمات مترادف و متضاد ممکن (در صورتی که کلمه مترادف یا متضاد داشته باشد)
 • مشخص کردن سطح کلام در فرهنگ لغت (رسمی یا غیر رسمی بودن کلمه)
 • در مورد افعال (گذشته ساده و اسم مفعول و اسم مصدر افعال)
 • در مورد افعال (افعال عبارتی ممکن) به عنوان مثال ‘Bring about’ که به معنی موجب شدن ، و یا ‘Gulp down’، که به معنی بلعیدن است.
 • مثال هایی برای لغات که معمولا با حروف ایتالیک نوشته می شوند.
 • منشاء یا ریشه کلمه، که اطلاعات بیشتری در مورد تاریخچه یک کلمه می دهد (تمام فرهنگ های لغت شامل این ویژگی نمی شوند).

لغات چمد معنایی

چنانچه کلمه مورد نظر شما دارای معانی متعددی باشد، به عنوان مثال، کلمه “gas”، فرهنگ لغت معمولا این معانی را با یک عدد (1، 2، 3، …) درست قبل از تعریف های مختلف نشان می دهد.  در فرهنگ لغت های استاندارد زبان انگلیسی معمولا معانی و تعاریفی که متداول تر هستند در شماره 1 درج می شوند. در این وضعیت، شما باید سعی کنید تنها روی یکی از معانی که با کاربرد واقعی کلمه در موقعیت همخوانی دارد تمرکز کنید. 

دیکشنری دیجیتالی یا کاغذی؟

نکته آخر در مورد صرفه جویی در وقت با استفاده از نسخه های الکترونیکی از فرهنگ های نصب شده بر روی کامپیوتر، تلفن همراه، لپ تاپ، تبلت PC، و غیره است که به شما این امکان را می دهد تا لغت مورد نظر خود را با تایپ کردن در جعبه جستجو پیدا کنید. شماری از فرهنگ های لغت گویا هستند و با استفاده از آنها شما قادر هستید به کلمات مجزا و نیز تمامی مثال ها با صدایی طبیعی و واضح گوش دهید. بصورت آنلاین نیز می‌توان از دیکشنری‌های مختلف استفاده کرد که از جمله دیکشنری آکسفورد است. در سایت ما می‌توانید دیکشنری رایگان آکسفورد Oxford English Dictionary برای اندروید دانلود کنید.

آنچه در این مقاله گفتیم:

۱- به ویژگی‌های یک دیکشنری استاندارد اشاره کردیم.

۲- انتظاراتی که باید از یک دیکشنری خوب داشته باشیم را بر شمردیم و اهمیت استفاده از دیکشنری دیجیتالی را توضیح دادیم.

مقالات مرتبط:

۱- ۱۰ روش افزایش دایره لغات انگلیسی

۲- چگونه یک دفتر واژگان انگلیسی درست کنیم تا به افزایش دامنه واژگان ما کمک کند؟

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کنید!

1 دیدگاه برای “طریقه استفاده از فرهنگ لغت تک زبانه برای یادگیری زبان انگلیسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *