مراحل یادگیری مکالمه زبان انگلیسی

یادگیری سریع مکالمه زبان انگلیسی

با مقاله ارزشمند مراحل یادگیری سریع مکالمه زبان انگلیسی زبان انگلیسی روش‌هایی رو برای فراگیری بهتر زبان انگلیسی به اتفاق مرور می‌کنیم. حتماً شنیده اید که میگویند: برای اینکه بتوانیم خوب به زبان انگلیسی مکالمه داشته باشیم، ابتدا بایستی شنونده‌ی خوبی باشیم.  همچنین می‌توانید از آموزش‌های رایگان ما در سایت موسسه زبان فرساد استفاده کنید.

گوش کردن، گام اول

بعضی از زبان آموزها بر پایه ی همین گفته که درست هم هست انصافاً وقت زیادی روی مطالب شنیداری، اعم از فیلم ها، پادکست ها، اخبار، و … می گذارند اما نتیجه ی دلبخواه خود را از این همه وقتی که می گذارند، نمی گیرند. و معمولاً می پرسند که:

به ما گفتن که“ گوش دادن به اخبار، فیلم، موسیقی و دیگر مطالب زبان اصلی، حتی اگر چیزی هم ازشون نفهمیم باز مفیده“، پس چرا من این همه به مطالب انگلیسی گوش میدم اما هیچی نمیتونم صحبت کنم؟

متأسفانه ادعای فوق )داخل گیومه ( اگر کاملاً غلط نباشد، می توانم بگویم که تا حد بسیار زیادی غلط است. گوش دادن غیر هدفمند به مطالب شنیداری، به خودی خود مکالمه ی زبان انگلیسی شما را بهبود نمی بخشد.

تازه، اگر بخش قابل توجهی از مطلب صوتی را نیز نفهمید، حتی مهارت شنیداری لیسنینگ و اسپیکینگ شما نیز تقویت نمی شود. زیرا ذهن شما، با مطالبی که نمی‌فهمد، مانند نویز برخورد می کند. بنابراین، برای اینکه مکالمه ی زبان انگلیسی خود را تقویت نمایید و به آن شتاب بدهید، بایستی مطالب شنیداری را هدفمندگوش بدهید.

به همین دلیل، بنده قصد دارم که در این نوشته، پنج مورد از مراحل یادگیری سریع مکالمه زبان انگلیسی نام ببرم که با اعمال آن ها، مکالمه ی زبان انگلیسی شما، با شتاب خیلی بیشتری، تقویت می شود.

نکاتی که باید قبل از مطالعه «مراحل یادگیری سریع مکالمه زبان انگلیسی» بدانیم:

نکته‌ی ۱:

قبل از پیاده سازی این استراتژی ها، بایستی اشراف کافی به مطلب داشته باشید. یعنی مطلب صوتی را به خوبی حلاجی کرده، و آن را به خوبی بفهمید. به عنوان مثال،ابتدا بایستی به اندازه ی کافی درس رابخوانید، و معنی لغاتی که بلد نیستید را از دیکشنری در بیاورید، و لغات را نشانه گذاری نمایید.

نکته‌ی ۲‌:

این استراتژی ها از آسان به سخت چیده شده اند. هرچه استراتژی ها سخت تر شوند، مکالمه ی شما نیز بیشتر تقویت می شود.

نکته‌ی ۳‌:

آیا لازم است که تمامی این استراتژی ها، باهم روی مطالب پیاده سازی شود؟
خیر. با توجه به توان خود، در ابتدای کار، به استراتژی های ساده تر بسنده کنید، هر وقت قوی شدید، استراتژی های سخت تر را انجام دهید. حتی ممکن است آن قدری قوی بشوید که اصلاً نیازی نبینید که استراتژی های ساده تر را انجام دهید. بنابراین هر دو حالت امکان پذیر است.

پنج استراتژی برای تقویت مکالمه

استراتژی اول: تکرار فعالانه مکالمه

تکرار فعالانه، جزء اولین استراتژی هایی است که انسان به کمک آن، مکالمه را در کودکی یاد می گیرد. به صحنه ی زیر دقت بفرمایید:
مادر: بگو بابا؛ کودک: بغ بو! مادر: آفرین! دوباره بگو بابا؛ کودک: بع بع! مادر: بع بع نه! با … با؛ کودک: بع با !
این صحنه، سناریوئی است که برای هزاران سال، کودکان خردسال را به حرف آورده است. بنابراین طبیعی است که روی شما که می خواهید زبان جدیدی یاد بگیرید، نیز جواب می دهد .

فعالانه یعنی چه؟

فعالانه یعنی سعی می کنید که همه چیز شما مانند گوینده باشد، یعنی نه تنها تلفظ و سرعتتان شبیه وی باشد؛ بلکه احساسات و انرژی گوینده را نیز منتقل نمایید .

در ضمن این تمرین را می توانید با سرعت و آهنگ متناسب با خودتان، پیاده سازی نمایید. مثلاً در ابتدای کار می توانید فراز به فراز مطالب را تکرار کنید؛ کمی که بهتر شدید جمله به جمله تکرار کنید؛ حتی از این هم بهتر شدید، خودتان را به چالش بیندازید و چند جمله را یکجا تکرار کنید .

استراتژی دوم: تکنیک سایه

بگذارید ابتدا به صورت ساده، اهمیت تکنیک سایه را توضیح بدهم. اگر بخواهید خواننده ی خوبی بشوید چه می کنید؟ یکی از تمرین های مهم خوانندگی این است که با ترانه های دیگر خواننده ها همخوانی داشته باشیم، و بتوانیم دقیقاً عین آن ها بخوانیم.

زبان انگلیسی و دیگر زبان ها نیز مثل موسیقی، دارای آهنگ و ملودی خاص خود است. بنابراین، همان طور که برای یادگیری یک ترانه، با خواننده ی آن می خوانیم؛ برای یادگیری سریع مکالمه زبان انگلیسی نیز بایستی همخوانی )تکنیک سایه یا shadowing) داشته باشیم .

تکنیک سایه به چند روش قابل پیاده سازی است:

تکنیک سایه با کمک متن

وقتی که متنی که در حال خوانده شدن است را جلوی خودتان داشته باشید، مانند حامی شما عمل می کند. بنابراین، پیاده سازی تکنیک سایه، به کمک متن انگلیسی، برای دفعات اول راحت تر و بهتر است .

اغلب اوقات این اتفاق برای شما میفتد که مثلاً در حال گوش دادن به مطلبی به زبان انگلیسی باشید اما ذهنتان به جای اینکه به زبان انگلیسی متمرکز باشد، در جای دیگری باشد . مثلاً به این فکر کنید که شام چه بخورید، یا با دوستانتان فردا چه کار کنید، یا ممکن است به مشکلات کاری خود فکر کنید.

این آن چیزی نیست که شما می خواهید انجام دهید؛ بلکه شما دوست دارید که تمرکزتان بر یادگیری زبان انگلیسی باشد. در این استراتژی درآن واحد هم می خوانید، هم می شنوید، و هر آنچه گوینده می گوید، به طور همزمان به زبان می آورید. این کار تمرکز بالایی می طلبد.

بنابراین باعث می شود که ذهن شما به حاشیه نرود و به چیزهای دیگر فکر نکند. بنابراین تکنیک سایه به کمک متن، به دلیل اینکه خودش تمرکز بالایی می طلبد، باعث می شود که خودبه خود ذهنتان منحرف نشود . برای این تمرین می توانید از فایل های صوتی Street Talk استفاده کنید.

تکنیک سایه بدون کمک متن

وقتی که در حال همخوانی یک ترانه با خواننده ی آن هستیم، بعد از چند بار همخوانی، متن ترانه کاملاً در ذهن ما جای می گیرد و دیگر نیازی به خواندن ترانه از روی متن نداریم .

در اینجا تکنیک نیز دقیقاً همین اتفاق میفتد. پس از مدتی، متن مطلبی که در حال گوش کردن آن هستید، حفظتان می شود. حال برای اینکه تکنیک سایه، کمی چالشی تر بشود، برای پیاده سازی آن، دیگر از متن انگلیسی کمک نگیرید.

این کار مقداری سخت تر از مرحله ی قبلی است؛ اما احتمال اینکه ذهنتان به چیزهای دیگر منحرف شود کمی بیشتر از مرحله‌ی قبلی می‌شود. بنابراین بایستی دقت بیشتری به این موضوع بکنید .

اگر شما هرروز این استراتژی را تمرین کنید، روزبه روز بهتر و بهتر می شوید و پس از مدت زمانی، چشم باز می کنید و می بینید که با صحبت کردن به زبان انگلیسی خیلی راحت شده اید. تلفظتان مثل یک بومی زبان شده است. و مکالمه تان به سرعت یک انگلیسی زبان بسیار بیشتر نزدیک شده است.

درنهایت زمانی می رسد که احساس می کنید کاملاً میدانید صحبت کردن همانند یک انگلیسی زبان چگونه است. در این زمان قادر خواهید بود که این احساس را منتقل کنید. یعنی این احساس را به مکالمه خود انتقال بدهید و واقعاً مثل یک انگلیسی زبان به زبان انگلیسی صحبت کنید .

تکنیک سایه به همراه زبان بدن

شکل و حرکات بدن

یکی از اهداف شما از زبان انگلیسی این است که به زبان انگلیسی مسلط شوید و با اعتمادبه نفس بالایی به زبان انگلیسی صحبت کنید. برای اینکه اعتمادبه نفس بالایی داشته باشید، بایستی یک حالت بدنی حاکی از خودباوری به بدن خودتان بدهید. این بدان معنی است که سرتان بالا باشد.

سینه به سمت جلو و به قولی ستبر باشد و شانه ها کمی عقب تر باشند. اگر قیافه ای حاکی از ترس و کمرویی بگیرید، این ژست بدنی در مکالمه ی شما نیز تأثیر می‌گذارد و صحبت کردنتان، آن طور که می خواهید با اعتمادبه نفس نمی‌شود .

درواقع، همان طور که میدانید رابطه ی مستحکمی بین حالت های بدنی، ذهن، و احساسات وجود دارد. بنابراین اگر وانمود کنید که اعتمادبه نفس بالایی دارید؛ و زبان بدن خود را به حالتی که حاکی از اعتمادبه نفس بالا است تغییر دهید؛ این موضوع به بالا رفتن انگیزه ی شما کمک می کند و مکالمه ی بهتری خواهید داشت. بنابراین نیاز است که همیشه تمرین کنید که در هنگام مکالمه، از زبان بدنی مناسبی برخوردار باشید. یکی از زمان هایی که می توانید این تمرین را به نحو احسن انجام دهید، در
هنگام پیاده سازی تکنیک سایه است.

بنابراین تکنیک سایه را برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی با یک حالت بدنی خودباورانه تمرین کنید: شانه های خودتان را بازتر کنید؛ دست های خود را بیرون بیندازید؛ چانه ی خود را بالا ببرید؛ و سینه ی خود را ستبر کنید .

در حال قدم زدن

تمرین دیگری که می توانید انجام دهید، پیاده سازی تکنیک سایه در حال راه رفتن است.

اگر در نزدیکی خانه ی پارکی باشد که به آنجا بروید، و از طریق دستگاه همراه خود، مطلبی را به زبان انگلیسی برای خود پخش کنید، و در حال قدم زدن تکنیک سایه را انجام دهید، خیلی عالی می شود.

این کار چند فایده‌ای برای شما دارد :

اول اینکه هرکسی روش خاص خود را برای یادگیری دارد. بعضی ها بصری گرا هستند؛ برخی دیگر شنوایی گرا هستند؛ بعضی ها دوست دارند که از روی متن یاد بگیرند؛ و افرادی نیز هستند که دوست دارند از بدنشان استفاده کنند. به این افراد جنبشی آموز (kinesthetic learners) میگویند.

البته این طور نیست که هر فردی فقط و فقط با یک روش از روش های فوق، مطالب جدید را یاد بگیرد. بلکه معمولاً برای هر فرد، ترکیبی از این ها بهترین حالت یادگیری می شود. بنابراین یادگیری زبان انگلیسی در هنگام حرکت کردن می تواند در حقیقت روشی باشد که برای شما بسیار مناسب است .

اما مهم تر از این موضوع، این است که وقتی بیرون و در حال حرکت )حتی ورزش( به یادگیری زبان انگلیسی می پردازید، بدن شما زنده است و فعالیت های ذهنی در بهترین حالت خود قرار دارد . در این حالت خون بیشتری در رگ های شما جریان پیدا می کند و اکسیژن بیشتری به مغز شما می رسد. این کار باعث می شود که عمیقاً، فعالیتی که در حال انجام آن هستید را یاد بگیرید .

تذکر مهم:

شاید فکر کنید که اگر این کار را در بیرون از خانه و در دید عموم انجام دهید دیگران فکر کنند که شما دیوانه هستید!
بایستی زیاد دراین باره نگران نباشید. زیرا اکثر افرادی که شما در طول مسیر خود می بینید، دیگر در طول زندگی خود احتمالاً آن ها را نخواهید دید. بنابراین، تنها کافی است که مزاحمتی برای دیگران نداشته باشید که باعث اعتراض و یا ناخرسندی آن ها بشود .پنج استراتژی برای تقویت مکالمه

باوجوداینکه صحبت کردن بهتر است، اما در مواقع ناچاری می توانید در ذهن خود بلند صحبت کنید. مثلاً زمانی که در اتوبوس و یا مترو هستید این کار خیلی می تواند بهتر از بلند صحبت کردن باشد. می توانید صدای ذهن خود را بلندبلند بشنوید. حتی شما می توانید که این کار را با یک حالت پر از اعتمادبه نفس انجام دهید. یعنی در ذهن خود تصور کنید که یک آدم بسیار پر اعتمادبه نفس در حال صحبت کردن است .

استراتژی سوم: روخوانی

استراتژی سوم، تقویت مهارت مکالمه زبان انگلیسی روخوانی از روی متن است. این تمرین کاملاً بدون فایل صوتی انجام می شود. قبل از اینکه متنی را روخوانی بکنید، بسیار مهم است که به فایل صوتی مکالمه انگلیسی به اندازه ی کافی گوش داده باشید و تکنیک سایه را پیاده سازی کرده باشید. بنابراین با فرض اینکه مراحل قبلی را روی مطلب صوتی انجام داده اید، در این مرحله ریتم داستان کاملاً دستتان است و میدانید چگونه آن را بخوانید و تلفظ کنید و مطالب آن را منتقل کنید. بنابراین تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که متن مطلب صوتی را داشته باشید و از روی آن به همان صورتی که در مراحل قبلی یاد گرفته اید، بخوانید.

استراتژی چهارم: سخنرانی

استراتژی چهارم تا حد زیادی مشابه استراتژی سوم است. پس ازآنکه به اندازه ی کافی روخوانی کردید، رفته رفته برای خواندن متن انگلیسی مطلب صوتی، می توانید کمک کمتری از آن بگیرید. یعنی بیشتر از حفظ صحبت کنید )یا به عبارتی سخنرانی کنید. در این مرحله نیز متن انگلیسی مطلب صوتی در دسترستان است اما تنها از آن برای یادآوری مطالب استفاده می کنید.

نه اینکه از روی آن بخوانید. مثل یک سخنران که متن سخنرانی اش در دستش است، اما بیشتر آن را از حفظ می خواند و تنها برای یادآوری مطالب کلیدی به متن سخنرانی نگاه می کند. البته از خودتان چیزی به داستان اضافه نکنید بلکه تنها هر آنچه در مراحل قبلی تمرین کردید را به زبان بیاورید.

استراتژی پنجم: بازگویی داستان

وقتی تمامی مراحل و تمرینات قبلی را انجام دادید، کاملاً برای مرحله ی نهایی آماده هستید. این مرحله، که بسیار چالش برانگیز است، بازگویی داستان نام دارد. یعنی مطلب صوتی را به زبان خود و با لغاتی که خودتان دوست دارید بازگویی کنید. بدون گرفتن هیچ کمکی از متن و فایل صوتی.

در این مرحله نیز می توانید اهمیت زیادی برای زبان بدن خود قائل شوید و با حالتی حاکی از اعتمادبه نفس بالا، به بازگویی داستان بپردازید. لازم نیست که مطالب را حفظ کنید. با فرض اینکه تمرینات قبلی را انجام داده اید، الآن بایستی دید مناسبی نسبت به داستان داشته باشید. بنابراین می توانید داستان را به زبان
خودتان و هر جور که راحت هستید بازگویی کنید .

خلاصه مقاله:

در این مقاله در مورد پنج مرحله از مراحل یادگیری سریع مکالمه زبان انگلیسی بحث و نکات و تذکر های مهم را بررسی کردیم.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *