آموزشگاه فرساد موسسه یادگیری زبان انگلیسی دوره آزمون آیلتس IELTS مکالمه Why speaking English Language is difficult

چرا مکالمه به زبان انگلیسی اینقدر سخت است؟

چرا مکالمه به زبان انگلیسی اینقدر سخت است ؟

احتمالا وقتی در ذهن خود با خودمان انگلیسی صحبت می‌کنیم، می‌توانیم جملات خوبی بگوییم و حتی از این همه روان مکالمه کردن به زبان انگلیسی به خود افتخار کنیم! ما بسیاری از کلمات را بلد هستیم، حتی بارها آن‌ها را شنیده‌ایم؛ واژگان را با استفاده از تکنیک‌های مختلف تمرین کرده‌ایم؛ اما به محض اینکه به بیان عبارتی از دهان می رسیم، سختی چند صد برابر می شود. ذهن‌مان قفل می‌کند و نمی‌تواند کلمه‌ای را بیرون دهد. واقعا چرا؟ مکالمه بند آمده است. زبان انگلیسی جاری نمی‌شود. این دقیقا آن چیزی است که این مقاله می‌خواهد بررسی کند.  اینکه چرا این تصور وجود دارد که مهارت مکالمه زبان انگلیسی سخت است در حالیکه این چنین نیست. همچنین در این مقاله خواهیم گفت چطور برای مکالمه زبان انگلیسی راه‌های بهتری پیدا کنیم.

چرا مکالمه زبان انگلیسی سخت است ؟

مکالمه سخت

برای پاسخ‌دادن به این سؤال، باید بدانید که یادگیری زبان از دو بخش  « ورودی و خروجی » تشکیل شده‌است. همچنین برای مکالمه ما به تقویت دو بخش « ذهنی و فیزیکی » نیاز داریم. بگذارید این بخش ها بیشتر باز کنیم.

ورودی یعنی مجرای ورودی اطلاعات زبان انگلیسی، یعنی گوش‌ دادن و خواندن –همه‌ی اطلاعاتی که به زبان انگلیسی جذب می‌کنیم. خروجی یعنی یعنی تولید زبان یعنی نوشتن و صحبت‌کردن. بخش خروجی معمولا مشکل‌تر است. در این مقاله نیز بیشتر در این مورد صحبت خواهیم کرد.

وقتی نوبت مکالمه زبان انگلیسی می‌رسد و برای برخی افراد نوبت نوشتن، ناتوانی در بازیابی اطلاعات ورودی یا به اصطلاح قفل‌کردن ذهن باعث کندی مکالمه می‌شود. شما جمله‌ی ساده‌ای در ذهن‌ دارید، اما به دلیلی گفتن آن برای‌تان بسیار سخت است؛ زبان‌تان برای گفتن آن نمی‌چرخد. ذهن‌ « لعنتی‌مان‌ » یاری نمی‌کند. حال ببینیم چرا این اتفاق می‌افتد:

جواب آنقدر‌ها پیچیده و دور از ذهن نیست. چون به‌اندازه‌ی کافی ورودی واقعی ندارید.

اشکالات موجود در اطلاعات ورودی

۱- محیط غیر انگلیسی

وقتی که در جایی هستید که به زبان انگلیسی خیلی صحبت نمی‌شود و شما می‌خواهید مکالمه‌ی انگلیسی یاد بگیرید، ممکن است دریافت ورودی واقعی به زبان انگلیسی سخت باشد. پس چطور می‌توانیم تقریبا مانند یک انگلیسی‌‌زبان صحبت کنیم؟

۲- منابع نامناسب زبان

تقریبا تمامی کتاب‌های آموزشی و درسی که برای مخاطبان غیر انگلیسی زبان یعنی ما نوشته شده‌اند بیش از حد ساده سازی شده‌اند. از ترکیب‌های اصیل زبان در آنها خبری نیست. اصطلاح و عبارت های عامیانه از آن‌ها حذف شده‌اند. گرامر شکل مکانیکی و مصنوعی به خود گرفته است. در این واقع این منابع تحریف شده‌اند. مکالمه انگلیسی مدرسین زبان نیز ممکن است به دلایلی آنی نباشد که باید، یا ساده‌تر شده، یا کند‌تر از حد حالت نرمال است، تلفظ‌ها معادل نیستند، یا آهنگ و لحن بیان رعایت نمی‌شود و یا … . سوال اینجاست که چطور با منابعی که این همه تفاوت با زبان واقعی جاری در یک کشور انگلیسی‌زبان دارد می‌توان زبان فرا‌گرفت؟

۳- افراد غیر ماهر

قبل از اینکه تمرین مکالمه را شروع کنید، باید تمرین درک زبان انگلیسی واقعی را شروع کنید. استفاده از منابع مناسب و کمک گرفتن از مدرسین ماهر در مهمترین گام، اطلاعات ورودی شما را تصحیح می‌کند. خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی دستری به منابع واقعی کار سختی نیست. سایت ما پر از منابعی که می‌تواند به شما کمک کند. همچنین بسادگی می‌توانید بصورت صد درصد رایگان از اساتید مجرب و مطمئن مشاوره بگیرید.

۴- نداشتن همراه برای مکالمه

شاید شما کمتر مکالمه انگلیسی تمرین می‌کنید و ترجیح می‌دهید موقع صحبت‌کردن، بیشتر ساکت بمانید و گوش دهید. شاید دلیلش نداشتن اعتماد به نفس کافی هنگام مکالمه زبان انگلیسی باشد. یا شاید بیشتر زمان خود را چه در خانه یا در کلاس صرف خواندن، نوشتن و شنیدن مطلبی به بان انگلیسی می‌کند تا مکالمه آن. مکالمه از مهارت‌های زبان است که نیاز به دوپایه دارد. اگر همراه پایه‌ای داشته باشید و با او صحبت کنید نیمی از راه را رفته‌اید. نداشتن یک همراه مکالمه‌ خوب، و یا اینکه در یک کشور انگلیسی زبان زندگی نکنید، تمرین‌کردن مکالمه زبان انگلیسی ممکن را سخت می‌کند.

۵- ترس از مکالمه

مکالمه زبان انگلیسی ممکن است استرس‌آور باشد. شکی در این نیست که صحبت کردن در مقابل دیگران از جمله پر تنش‌ترین کارهاست. حتی در بیشتر منابع علمی ترس از آن را برابر با ترس از مرگ ذکر کرده‌اند. برای همین است که عموما، این نوع از خروجی کمتر از همه تمرین می‌شود. ممکن است فکر کنید مکالمه با افراد خیلی آسان باشد، ولی بیشتر مواقع این‌طور نیست.

خب، حالا در جمعی قرار گرفته‌اید که همه به زبان انگلیسی حرف می‌زنند. به حرف‌های آنها گوش می‌دهید، می‌فهمید چه می‌گویند و دوست دارید با آنها وارد مکالمه شوید. ولی وقتی باید صحبت‌کردن را شروع کنید، آن‌قدر عصبی می‌شوید که کف دست‌تان عرق می‌کند. قلب‌تان در حال خارج شدن از سینه است. اگر کلمه‌ای را اشتباه بگویید یا غلط داشته باشید مردم چه فکری می‌کنند؟ شاید خیلی احمق به نظر برسید! اگر حرف شما را نفهمند چه؟ اگر باعث شوید مکالمه‌ای که تا قبل از این برای افراد خوشایند بود سرد شود، چه می‌شود؟ شاید از شنیدن « خاک بر سرت کنه » های مادرانه یا پرانه واهمه دارید! البته بگذارید اعتراف کنم، همه داریم. حتی اگر مکالمه‌ ای به زبان فارسی و نه انگلیسی در جریان باشد شرکت در آن سخت است. سختر آنکه افراد نیز آنقدر با هم صمیمی و دوست نباشند.

غالبا این نکات را درک کرده‌ایم. این نگرانی‌ها برای‌ ما غریبه نیستند. آرزوی اینکه روزی بتوانیم به زبان انگلسی مکالمه کنیم آرزوی محالی نیست اگر صرفا شکل آرزو نداشته و تبدیل به شود. شاید در اولین قدم باید بر این تصور غلط که مکالمه زبان انگلیسی را سخت می‌پندارد غلبه کنیم چرا که در ابتدا این موضوع است که ما را در مقابل این مشکل منفعل و حتی فلج می‌کند. کاملا طبیعی است. نگران نباشید. کارهای زیادی هست که می‌توانید برای غلبه بر این مشکل انجام دهیم.

شش راه برای تمرین مکالمه زبان در هر روز

۱. از فناوری مورد علاقه‌ی خود برای صحبت کردن به زبان انگلیسی استفاده کنید

پیشرفت فناوری باعث شده زندگی ما آسان‌تر شود. کارها، مخصوصا یادگیری زبان انگلیسی با استفاده از فناوری، کارآمدتر انجام می‌شوند. مطمئنا می‌توانید بدون استفاده از فناوری هر کدام از جنبه‌های زبان را تمرین کنید (خواندن، نوشتن، صحبت‌کردن و شنیدن). ولی رایانه، تلویزیون، گوشی هوشمند و تبلت به ما کمک می‌کنند تمرین یادگیری را سرعت ببخشیم و کارها را سریع‌تر و مؤثرتر انجام بدهیم. پیدا کردن یار پایه نیز از طیرق اینترنت و فناوری بسیار آسانتر است.

– چگونه می‌توانیم برای تمرین مکالمه زبان انگلیسی از فناوری کمک بگیریم؟

  • استفاده از ابزارهای اینترنتی

وقتی از گوگل استفاده می‌کنید، از گزینه‌ی « صحبت‌کردن » استفاده کنید. اگر به همراه دستگاه خود میکروفون دارید، مثلا گوشی هوشمند یا کامپیوتر، خیلی راحت می‌توانید از این مورد استفاده کنید. ببینید که گوگل حرف شما را متوجه می‌شود و کلمات درست را سر جای خود می‌نویسد یا نه.
کسی را پیدا کنید که با او به‌صورت آنلاین انگلیسی صجبت کنید. شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و وبسایت‌هایی مانند My Language Exchange برای این کار مناسب هستند. در skype با دوستان و اعضایی از خانواده که می‌توانند انگلیسی صحبت کنند، مکالمه کنید. با استفاده از برنامه‌های پیام‌رسانی مانند WhatsApp چت کنید، و پیام‌های صوتی کوتاهی را برای دوستان به انگلیسی ضبط کنید.

  •  از وبسایت Verbling Community استفاده کنید.

وبسایت Verbling Community چند گروه چت با اندازه‌های متفاوت است. اندازه‌ی گروه‌ها به این بستگی دارد که سازنده‌ی گروه اجازه‌ی حضور چند عضو را بدهد. سازنده‌ی گروه همچنین می‌تواند سطح توانایی‌ها را تعیین کند؛ به این معنی که افراد می‌توانند گروه‌هایی به‌وجود بیاورند که برای نیازهای زبانی خودشان مناسب است. می‌توانند انتخاب کنند که دوست دارند با دو زبان‌آموز پیشرفته یا چهار زبان‌آموز مبتدی مکالمه کنند.

می‌توانید از این وبسایت به‌طور رایگان برای مکالمه با انگلیسی‌زبانان یا با زبان‌آموزان انگلیسی استفاده کنید. افراد اشتباهات شما را درست می‌کنند و کسی قضاوت منفی در مورد اشتباهات شما ندارد. همه زبان‌آموز هستند و شما را درک می‌کنند.

موضوع بحث‌ها کاملا آزاد هستند؛ در مورد هر موضوعی که می‌خواهید، می‌توانید حرف بزنید. سازنده‌ی گروه نیز می‌تواند موضوع بحث را انتخاب کند.

معمولا همه با سلام و احوال‌پرسی شروع می‌کنند، برای همین، این بخش از مکالمه‌ی انگلیسی خیلی برای‌تان آسان خواهد شد. احوال‌پرسی‌کردن با مردم به زبان انگلیسی برای‌تان مثل آب خوردن می‌شود!

به مرور زمان که بیشتر و بیشتر حرف می‌زنید (بدون اینکه از اشتباهات خود خجالت بکشید)، می‌بینید که مکالمه زبان انگلیسی شما خیلی پیشرفت کرده. پیشرفت در مکالمه، یعنی اینکه آماده هستید به مرحله‌ی بعدی بروید و مکالمات پیشرفته‌تری را شروع کنید.

  • از Hello Talk, italki و Tandom استفاده کنید.

Hello Talk, italki و Tandom  این اپلیکیشن‌ها برنامه‌‌هایی متن-محور هستند که با استفاده از فرمت پیام‌رسانی، مکالمه زبان انگلیسی را به شما می‌آموزد. در این برنامه، شما با انگلیسی‌زبانانی آشنا می‌شوید که می‌توانید با آنها بر اساس توانایی‌های خود مکالمه داشته باشید.

هر زبانی را می‌توانید برای این برنامه انتخاب کنید. حتی می‌توانید به علاقه‌مندانی که می‌خواهند زبان فارسی یادبگیرند، فارسی اموزش دهید. هم تفریح کنید، دوست پیدا کنید و هم یاد بگیرید. خوشبختانه بیشتر افراد مثل شما از این برنامه را برای تمرین زبان انگلیسی استفاده می‌کنند. بنابراین تعداد زیادی از افراد هستند که می‌توانید با آنها تمرین کنید. ولی اگر خواستید فقط صحبت‌کردن انگلیسی را تمرین کنید، این برنامه چطور می‌تواند به شما کمک کند؟

یک گزینه‌ی فوق‌العاده روی کیبورد هست که به شما اجازه می‌دهد پیام‌های صوتی برای دیگران بفرستید. آنها هم می‌توانند با پیغام صوتی به شما پاسخ دهند، اما اگر طرف مقابل پاسخ را به صورت صوتی ارسال نکرد، خود برنامه می‌تواند این پیام‌ها را برای شما بخواند. صدای برنامه خیلی واضح است و می‌تواند در تلفظ کلمات به شما کمک کند.

  •  برنامه‌ی Word Reference Dictionary را دانلود کنید

Word Reference ابزاری مناسب برای زبان‌آموزان است. این برنامه فراتر از یک فرهنگ لغت است و فایده‌های دیگری هم دارد. برای مثال هر جا بروید با شما می‌آید. دیگر لازم نیست یک کتاب سنگین را با خود حمل کنید و ساعت‌ها وقت بگذارید تا به دنبال کلمات بگردید. Word Reference از سایر برنامه‌های مشابه بهتر عمل می‌کند، چون دو ویژگی دارد.

دو ویژگی این برنامه

اول اینکه این برنامه لغت‌ها را برای شما می‌خواند. این امکان به تلفظ شما خیلی کمک می‌کند، اما برای استفاده‌ی بهتر از این ابزار در جهت تقویت مهارت مکالمه‌، باید کلمه را دقیقا مانند تلفظ برنامه تکرار کنید. می‌توانید لهجه‌ی بریتانیایی یا آمریکایی را برای برنامه انتخاب کنید.

امکان دوم این است که می‌توانید به آسانی لغات را جست‌وجو کنید و ببینید که در یک متن چطور از این کلمات استفاده می‌شود. هر زمانی که به دنبال کلمه‌ای می‌گردید، برنامه هم معنی آن کلمه و هم یک جمله به عنوان نمونه به شما نمایش می‌دهد. این مثال فقط یک جمله اولیه نیست، بلکه جمله‌های واقعی از تمام جهان است که به شما نشان می‌دهد، این کلمه چطور مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این ترتیب هرگز در مورد استفاده‌ی درست از کلمه شک نمی‌کنید.

همه‌ی این امکانات برای تمرین صحبت‌ کردن بسیار مناسب هستند چون می‌توانید جمله را بلند برای خودتان تکرار کنید یا می‌توانید زمانی را به یاد آورید که این جمله در جایی استفاده شده و شما متوجه نشدید که چرا این کلمه به کار رفته.

  • استفاده از دیکشنری های نرم افزاری استاندارد

استفاده از دیکشنری‌های کتابی در حال منسوخ شدن است. وقتی شما می‌توانید انبوهی از واژگان را در موبایل خود جا دهید و در کمتر از چند ثانیه وازه مورد نظرتان را پیدا کنید، دیگر دلیلی برای استفاده از یک کتاب چند کیلویی وجود ندارد. این نرم افزار‌ها این قابلیت را دارند تا واژه و جملات را برای شما بخوانند. شما با گوش کردن به تلفظ واژه‌ها با نحوه بیان آن آشنا می‌شوید. تلفظ صحیح واژگان انگلیسی در مکالمه بسیار اهمیت دارد. وقتی شما واژه‌ای را اشتباه تلفظ کنید نباید انتظار داشته باشید مخاطب انگلیسی‌زبان شما، شما را درک کند. توصیه می کنم مقاله ویژگی های یک دیکشنری خوب standard dictionary در سایت ما بخوانید.

  • استفاده از تالار گفتگو

اتاق‌های گفت‌وگویی هستند که در آن زبان‌آموزان می‌توانند سؤالات خود را از هرکسی در دنیا بپرسند و افراد پاسخ آنها را می‌دهد! می‌توانید به این اتاق‌های گفت‌وگو سر بزنید تا توضیحات انگلیسی‌زبانان در مورد استفاده از کلمات انگلیسی را بخوانید. این امکان به شما کمک می‌کند، زمینه‌های فرهنگی در استفاده از کلمات را متوجه شوید.

در تالار‌های گفتگو شرکت کنید. ما در سایت خود تالار گفتگو داریم. می‌توانید یکی از سرفصل‌های مورد نظر را در آن انتخاب کنید و سپس طرح موضوع نمایید. از این که حتی موضوع بحث شما فارسی باشد نترسید. این کار هم قدرت مشارکت را در شما افزایش داده و اعتماد به نفس شما را تقویت خواهند کرد. ما و  دیگر دوستان‌مان در این بحث‌ها شرکت کرده و آرام آرام به سمت بحث ها را به سوی استفاده از زبان انگلیسی پیش خواهیم برد.

۲- روز خود را مانند یک برنامه‌ی مستند تلویزیونی روایت و درباره آن با دوستان خود صحبت کنید.

گاهی‌اوقات می‌خواهیم از فناوری‌های اطراف خود فرار کنیم! نگران نباشید، روش‌های جالب و خلاقانه‌ی زیادی برای تمرین مکالمه زبان انگلیسی، بدون استفاده از فناوری نیز وجود دارد.

برای مثال، تا حالا فکر کرده‌اید که اگر زندگی‌تان یک برنامه مستند تلویزیونی بود، چه می‌شد؟

  • صحبت کردن درباره یک روز زندگی

در طول روز، با توضیح‌دادن کارهایی که انجام می‌دهید، مردم و مشکلاتی که با آنها مواجه می‌شوید، می‌توانید مکالمه‌ی انگلیسی را تمرین کنید. طوری با خود حرف بزنید که انگار میلیون‌ها بیننده در مقابل شما هستند و دوست دارند در مورد زندگی شما بدانند. اگر چیزی در مورد بخشی از زندگی برای‌تان سخت بود، در مورد آن حرف بزنید که چطور غلبه بر آن مانع، برای شما سخت یا آسان بوده است.

  • صحبت کردن درباره کارهای روزمره

زمانی که آشپزی می‌کنید، توضیح دهید که چه می‌پزید و دستور پخت آن چیست. مرحله‌به‌مرحله پخت را توضیح دهید و بگویید چرا این غذا را دوست دارید. وقتی یک برنامه ورزشی نگاه می‌کنید، سعی کنید اتفاقات مسابقه را مانند یک گزارش‌گر واقعی توضیح دهید. تا می‌توانید صحبت کردن کنید.

این تمرین مکالمه ، هم جالب و هم مؤثر خواهد بود. می‌توانید از آن برای موضوعات مهمی که در طول روز به آن فکر می‌کنید، استفاده کنید. می‌بینید که وقتی به کلمات نیاز دارید چه تعداد از آنها را می‌توانید به خاطر بیاورید. می‌فهمید که کجا گیج می‌شوید و کدام نکات گرامری موقع صحبت‌ کردن برای شما سخت‌تر است.

  • صحبت کنیم حتی وقتی واژه‌ای را نمی‌دانیم

اگر گاهی مجبور می‌شوید حرف خود را به این دلیل که واژه‌ای را به یاد نمی‌آورید، قطع کنید؛ این کار را نکنید و به جای آن از جمله‌ای برای توصیف آن مفهوم استفاده کنید. این به شما کمک می‌کند خلاق‌تر شوید. اگر احتمالا موقع صحبت کردن قلم و کاغذ در دسترس دارید، کلمات و عبارت‌هایی را که فراموش کرده‌اید یادداشت کنید. بعدا می‌توانید آنها را جست‌وجو کنید و در مکالمه آینده از آنها استفاده کنید.

فقط کافی است با لذت این تمرین‌ها را انجام بدهید. آن وقت است که می‌بینید بدون اینکه خودتان متوجه باشید، صحبت کردن‌ تان هم بهتر می‌شود.

۳. همه چیز را بدون فکر‌کردن انگلیسی کنید.

این تمرینی است که می‌توانید در بخش‌های مختلفی از زندگی روزمره‌ی خود از آن استفاده کنید، درست مانند تمرین مستند تلویزیونی. وقتی این کار را دائما انجام می‌دهید، برای شما عادت می‌شود . عادت خیلی خوبی است، نه؟ برای مثال دارید رانندگی می‌کنید و تابلوی تبلیغاتی را می‌بینید که جمله‌ای جالب روی آن نوشته شده . ببینید که می‌توانید آن را ترجمه کنید و جمله‌ی انگلیسی خود را با تلفظ درست بلند بخوانید .

فراموش نکنید اگر کمک لازم داشتید از برنامه‌هایی که به شما معرفی کردیم، استفاده کنید!

درست مانند قبل، این کار را می‌توانید برای موقعیت‌های مختلف انجام بدهید. ببینید که در طول روز چقدر می‌توانید این تمرین‌ها را انجام بدهید تا بالاخره موفق شوید مهارت‌ مکالمه انگلیسی خود را تقویت کنید و در مسیر هرچه روان‌تر صحبت کردن گام بردارید.

خلاصه:

در این مقاله به بررسی اینکه چرا تصور می شود مکالمه به زبان انگلیسی سخت است پرداختیم و راه‌هایی را برای یادگیری موثرتر مکالمه زبان انگلیسی پیشنهاد دادیم.

مطالب مرتبط:

۱- تکنیک های طلایی برای زبان آموزان سطح پایه

۲- چگونه یک دفتر واژگان انگلیسی درست کنیم تا به افزایش دامنه واژگان ما کمک کند؟

۳- اهمیت کالوکیشن ها در زبان انگلیسی

۴- تکنیک های طلایی برای یادگیری واژگان انگلیسی

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *