11 نکته تقویت مهارت نوشتاری انگلیسی Tips to Improve English Writing Skills

۱۱ نکته مهارت نوشتاری انگلیسی که هنگام نوشتن باید رعایت شوند

۱۱ نکته مهارت نوشتاری انگلیسی که هنگام نوشتن باید رعایت شوند

یکی از پیشرفته‌ترین مهارت‌هایی که در همه زبان‌ها نقش اساسی دارد، توانایی نوشتن است. نکته هایی برای تقویت مهارت نوشتاری زبان انگلیسی وجود دارد که ما را در نوشتن بهتر کمک می کند. بطور طبیعی پس از شنیدن، صحبت کردن و خواندن آن را فرا خواهید گرفت. در اینجا به ۱۱ نکته برای تقویت مهارت نوشتاری زبان انگلیسی اشاره می کنیم.

۱۱ نکته تقویت مهارت نوشتاری

قبل از شروع نوشتن

انتخاب موضوع

1.  برای نوشتن ابتدا باید مطلب مشخصی را در نظر گرفته و آن را در ذهن خود بپرورانید تا بتوانید به راحتی آن را به خواننده انتقال دهید. مهارت نوشتاری آنهم به زبان انگلیسی اول از همه نیاز به اراده‌ای پولادین برای نوشتن دارد. از نوشتن نهراسید. موضوعی را در نظر بگیرید و برای ان بنویسید.

2. زمانی که ایده ای در ذهن دارید و میخواهید در مورد آن بنویسید، ابتدا باید آن را از جهات مختلف بررسی کنید.  برای این کار نیاز به روش “بارش افکار و یا طوفان فکری” یا Brain Storm هستید. Brain Storm روشی است که در آن سعی می کنید به طور عمیق و بدون نظم درمورد چیزی فکر کنید. بعنوان مثال، در یک چارچوب منطقی، می توانید در مورد مزایا و معایب وابستگی بیش از حد به اینترنت فکر کنید. سپس نکاتی که در این خصوص به ذهنتان خطور کرده را به ترتیب در کنار هم قرار دهید.

نوشع نوشته: مقاله کوتاه essay، مقاله بلند article، داستان story، …

برای انتخاب ایده مناسب باید بدانید برای چه کسی می‌نویسید. نوشتن برای کودکان نیاز به موضوعی متفاوت دارد. درحالیکه وقتی برای والدین آن‌ها می‌نویسیم موضوع متفاوتی را باید انتخاب کنیم. نوشتن مطلب برای نوجوانان نیز موضوعات خاص خود را می طلبد.

3. در ارتباط با بارش افکار، نکته حائز اهمیت این است که دید انتقادی به موضوع مورد بحث داشته باشید. در واقع، شما به عنوان یک نویسنده باید بسیار فکر کنید تا بتوانید همه چیز را به صورت منطقی و معنادار بنویسید. نمی‌شود برای هر آنچه به ذهن‌مان رسیده مطلب بنویسیم. چون در این صورت باید بفکر نوشتن یک کتاب چند جلدی بود. از بین مطالبی که لیست کرده‌اید باید انتخاب کنید چه عنوان‌ها یا زیر عنوان‌هایی را می‌خواهید برگزینید. همانطور که در بالا گفتیم مخاطب هدف خود را نیز در نظر بگیرید. بی‌رحم باشید و تنها دو یا حداکثر سه عنوان را برای نوشتن انتخاب کنید. اگر مقاله‌‌ای بلندتر می‌نویسید نیاز به زیرعنوان‌های بیشتری خواهید داشت. نوشتن متون مختلف روش‌های خاص خود را دارند. داستان‌نویسی و توصیف وقایع نوع دیگری از نوشته است.

کشیدن پلن برای نوشته: زیرعنوان‌ها

4. هنگامی که می دانید که درمورد چه چیزی می خواهید بنویسید، بایستی ابتدا در ذهن خود به آن پرداخته و سپس آن مطلب را روی کاغذ بیاورید. در این خصوص، ایجاد یک طرح کلی (outline) بسیار سودمند خواهد بود. چرا که به شما این امکان را می دهد که بدون نیاز به دانستن جزئیات مطلبی ایده و پیام اصلی آن را نشان دهید. می توانید همه این نتایج را روی کاغذ نوشته و به آن نظم دهید . برایان تریسی در این رابطه می گوید: “روی کاغذ فکر کنید.” برای هر یک از عنوان‌ها دو زیر عنوان نیاز دارید. مجدا می‌توانید از روش Brain Storm استفاده کنید. دو زیر عنوان شما برای نوشتن یک مقاله با چهار پاراگراف کافی خواهد بود. مقاله‌ای بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ کلمه. اگر نوشته ای طولانی تر مد نظر دارید، باید زیر عنوان‌های بیشتری انتخاب کنید.

حین نوشتن

11 نکته نوشتاری

متناسب با نوع نوشته بنویسیم

بعنوان یک مبتدی نیاز نیست با انواع سبک‌های نوشته مسلط باشید. کافی است آنقدر مهارت نوشتاری داشته‌ باشید که به زبان انگلیسی که نوشتن را شروع کرده و یک نوشته بسازید. تولید مطب و در ادامه گرفتن بازخورد و تصحیح آن به مرور به شما تسلط کافی در زبان و امکان آشنایی با سبک‌های مختلف را خواهد داد.

5.  اگر در حال نوشتن مطالب چند قسمتی و دنباله دار مانند “بیان داستان” هستید، می بایست مواردی را که در طرح کلی خود نوشته اید از لحاظ زمانی مرتب کنید، چرا که شما در حال نوشتن زنجیره ای متوالی از وقایعی هستید که طرحتان را شامل شده است.

6. یکی از مناسب ترین روشهای موجود برای تمرین نوشتاری “نوشتن خاطرات” است. شما می توانید وقایع مهم زندگی خود را بصورت خاطرات روزانه ، هفنگی و حتی ماهیانه در قالب انگلیسی بنویسید. سعی کنید به مرور زمان به این کار عادت کنید.  بدین ترتیب نه تنها مهارت نوشتاری خود را تقویت کرده اید بلکه قدرت تفکر خود را نیز افزایش داده اید.

7. در حین مطالعه می توانید از پورتفولیو استفاده کنید. پورتفولیو مجموعه ای از نوشته ها به همراه تصاویر، اسناد و موارد دیگر است که شما برای بهره آموزشی بیشتر آن را جمع آوری می کنید. این کار قدرت تفکر را در شما بالا میبرد و بازتاب مثبتی در مطالعه شما و مهم تر از آن در زندگی تان خواهد داشت.

تنوع در لغات

لغات و گرامر ابزارهای ما در مهارت نوشتاری زبان انگلیسی هستند. بدون این دو ابزار مثل صنعتگری بدون قلم و چکش هستیم که نمی‌تواند نقش دلخواه را بر روی فلز بیاراید.

8. بدیهیست که نویسنده خوب بودن و داشتن دانش لغوی قوی ارتباط نزدیکی با هم دارد. هرچه کلماتی که میدانید بیشتر باشد طبیعتاً بهتر می توانید خود  را با استفاده ازآن کلمات توصیف کنید.

تنوع در ساختار‌های گرامری

9. علاوه بر داشتن دانش لغوی، شما می‌بایست از دانش دستور زبان خوبی نیز برخوردار باشید چرا که نوشتن یک مهارت رسمی و آکادمیک است. در حقیقت، نوشته هایی که از نظر دستوری صحیح نبوده و بار معنایی و منطقی ندارند ، برای خواننده قابل قبول نخواهد بود.

10.  در رابطه با دستور زبان، به عنوان مثال از شما انتظار می رود که با انواع حروف ربط و کاربردهای آنها در زبان انگلیسی آشنا باشید. حروف ربط کلمات و عباراتی هستند که اجزای جمله را در نوشته شما به هم متصل می کنند و این امکان را به شما می دهد تا بطور روان تری بنویسید.

پایان نوشتن

۱۱ نکته تقویت مهارت نوشتاری انگلیسی

خواندن مجدد و ادیت

11. پس از پایان هر نوشته آن را غلط گیری کنید یعنی یکبار دیگر به دقت آن را بخوانید و در صورت نیاز از دیکشنری کمک بگیرید. در نتیجه این کار شما می توانید اشتباهات و خطاهای احتمالی مانند بکارگیری کلمات نادرست از نظر تناسب معنایی، فرم رسمی یا غیر رسمی کلمه، دستور زبان انگلیسی ، انسجام و دیگر مواردی که ممکن است در متن خود بیابید را رفع کنید.

خواندن مجدد متنی که خود نوشته‌ایم شاید کسل کننده به نظر برسد. اما نویسنده‌ای نیست که بدون اشتباه باشد. خود را به این موضوع عادت بدهیم و هر چه که می‌نویسیم دوباره بخوانیم. فراموش نکنید ادیت مطالب بخشی از مهارت نوشتاری است بخصوص اینکه به زبان انگلیسی بنویسیم که زبان مادری ما نیست و احتمال اشتباه بالاتر است.

نکته هایی که برای تقویت مهارت نوشتاری در این مقاله گفتیم:

۱- به ۱۱ نکته درباره نحوه تقویت مهارت نوشتاری به زبان انگلیسی اشاره کردیم.

۲- گفتیم مهارت نوشتاری فرآیندی سه مرحله‌ای است.

۳- نکاتی که قبل از شروع نوشتن باید مد‌نظر قرار داد.

۴- نکاتی که در حین نوشتن باید بدان توجه کنیم.

۵- نکاتی که پس از نوشتن باید رعایت نماییم.

برای اطلاعات بیشتر سایت Writing Cooperative به شما توصیه می شود.

مقالات مرتبط:

۱- مهارت نوشتاری انگلیسی English Writing Skill

۲- انواع سوالات نوشتاری Writing آیلتس IELTS آکادمیک

۳- انواع سوالات نوشتاری آیلتس IELTS جنرال General Training

۴- آیلتس آکادمیک IELTS Writing Task 1

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *