یادگیری از طریق کلاس درس وارونه

یادگیری از طریق کلاس درس وارونه

یادگیری از طریق کلاس درس وارونه

  • کلاس درس وارونه چیست ؟

کلاس درسی وارونه یا معکوس (flipped class) یک مدل آموزشی است که در آن دو عنصر درس دادن در کلاس و تکالیف خانه جا به جا شده اند. دانشجویان در خانه و پیش از آغاز کلاس درس ها را در قالب ویدیوهای کوتاه تماشا می کنند و تمامِ وقت کلاس اختصاص پیدا می کند به حل تمرین، انجام پروژه و یا بحث و گفتگو. ارائه ی درس از طریق ویدیو را اغلب یکی از عناصر کلیدی روش وارونه می شناسند. این ویدیوها را یا خود آموزش دهندگان تهیه کرده و از طریق اینترنت در دسترس قرار می دهند و یا از یک منبع اینترنتی انتخاب می کنند.

در حالی که یک درس از پیش ضبط شده می تواند به صورت پادکست یا هر قالب صوتی دیگر باشد، آسانی استفاده از ویدیو وسهولت در مشاهده آن باعث شده که مدل وارونه با درس ویدیویی شناخته شود. کلاس درسی وارونه برخی مفاهیم از جمله یادگیری فعال، مشارکت زبان آموز، طراحی چند وجهی درسی و ساخت پادکست را به همراه خود دارد. مزیت کلاس درسی وارونه در این است که کلاس به یک کارگاه آموزشی تبدیل می شود که فراگیران در آن می توانند درباره ی محتویات درسی پرس و جو نمایند، مهارت های خود را به واسطه ی به کار گیری دروس آموخته شده بیازمایند و توسط تمرین ها و فعالیت های عملی با یکدیگر تعامل داشته باشند. در طی کلاس، نقش آموزش دهندگان به عنوان مربی یا مشاوری است که در  پژوهش های انفرادی و فعالیت های گروهی به تشویق زبان آموز می پردازد.یادگیری از طریق کلاس درس وارونه

  • این مدل چگونه کار می کند؟

یک مدل خاص برای کلاس درسی وارونه وجود ندارد. این اصطلاح برای تشریح هر ساختار کلاسی که فراهم کننده ی درس های از پیش ضبط شده قبل از تمرین های درون کلاسی است به کار می رود. در یک مدل معمول، زبان آموز می تواند چندین درس که هر کدام پنج تا هفت دقیقه است را تماشا کند. به منظور ارزیابی یادگیری زبان آموزان آزمون ها و تمرین های آنلاین برای آن ها ارسال می شود. دسترسی سریع به نتیجه ی آزمون و توانایی پخش مجدد درس می تواند به سوالات احتمالی زبان آموز پاسخ داده و ابهامات وی را برطرف سازد.

وظیفه ی معلم هدایت بحث های کلاسی و یا تبدیل  کلاس درس به استودیویی است که در آن زبان آموزان بر اساس مطالبی که پیش از کلاس به آنها ارائه شده است به تمرین می پردازند. در این بین معلم به مانند یک متخصص زبده ی امر آموزش با اتخاذ روش های گوناگون آموزشی، تشریح محتویات درسی و رصد پیشرفت تحصیلی زبان آموزان نقش مهمی را در کلاس ایفا می کند. معلم حتی می تواند برای حل مشکلات آموزشی که چندین زبان آموز را به خود مشغول کرده است فعالیت های گروهی را برای زبان آموزان ساماندهی کند. از آنجا که این مدل آموزشی تغییرات قابل ملاحظه ای را در ماهیت اجرایی کلاس در پی دارد، برخی معلمان تنها در تعداد محدودی از جلسات خود از این مدل بهره می گیرند.

  • چه کسانی این مدل آموزشی را دنبال می کنند؟

در سال های اخیر تعداد بسیاری از استادان در موسسات آموزش عالی شروع به استفاده از مدل وارونه در دوره های آموزشی خود نموده اند. در کالج Algonquin در یک کلاس تولید ویدیو از این مدل برای معرفی کارکرد نرم افزار تدوین استفاده شد. در یک کلاس معمولی انجام این کار بسیار دشوار است. درس های ویدیویی کوتاه آموزشی به دانشجویان اجازه می دهد با سرعت دلخواه خودشان پیش روند، چندین بار آن را تماشا کنند و از بخش هایی که می دانند سریعاً عبور کنند.

یک نمونه ی موفق اجرای این مدل کلاس درسی با 1300 دانشجو در ایالت پنسیلوانیای آمریکاست که در آن به فعالیت هایی نظیر انجام بحث آزاد، سخنرانی فردی شناخته شده و یا تمرین های عملی حل مساله می پردازند که طی آن معلم و فراگیر در راستای آموزش و یادگیری مطالب درسی همکاری می کنند. در دانشگاه Harvard یک استاد فیزیک نه تنها از مدل کلاس درسی وارونه استفاده کرده بلکه وب سایتی به نام Learning Catalytics طراحی کرده است تا استادان بتوانند با استفاده از آن دانشجویان را به بحث، به کارگیری و ارائه بازخورد در مورد محتویات سخنرانی های ارائه شده ترغیب کنند.یادگیری از طریق کلاس درس وارونه

  • اهمیت یادگیری وارونه در چیست؟

زبان آموزان در روش های سنتی آموزش اغلب تلاش می کنند مطالب ارائه شده از سوی معلم را در لحظه فرا گیرند اما نمی توانند برای درک بهتر، فرایند تدریس را متوقف کنند. در این صورت نکات بسیاری را از دست می دهند چرا که در پی پیاده سازی و نوشتن جملات معلم هستند. در عوض با استفاده از فایل های صوتی و ویدیویی ضبط شده زبان آموز می تواند تدریس معلم را تحت کنترل خود درآورد: تدریس را یک یا چند بار تماشا کند و در صورت دانستن مطالب بخش هایی از آن را رد کند.

این قابلیت خصوصاً برای زبان آموزانی که دارای ناتوانایی های جسمی هستند مورد استفاده است. به عنوان مثال همراهی زیر نویس برای افراد ناشنوا می تواند مفید باشد. امکان مشاهده مجدد محتوای ضبط شده می تواند برای افرادی که زبان انگلیسی زبان اول آنها نیست مفید واقع شود. اختصاص زمان کلاس به کاربرد مفاهیم آموزش داده شده این فرصت را برای معلم فراهم می سازد تا اشتباهات زبان آموزان به ویژه اشتباهات رایج آن ها را ردیابی کند. در عین حال، فعالیت های گروهی به تعامل اجتماعی زبان آموزان کمک میکند و یاد گیری از یکدیگر به خصوص از افرادی با سطح مهارت های گوناگون را تسهیل می بخشد.

منبع : لنگوئج تایز

خلاصه مقاله:

در این مقاله در مورد یادگیری از طریق کلاس درس وارونه و این که این مدل چگونه کار میکند و برای چه کسانی مفید است و اهمیت آن چسیت؛ توضیحات کاملی را شرح دادیم.

مقالات مرتبط:
  1. مهارت شنیداری زبان چیست؟
  2. زبان انگلیسی را روان صحبت کنیم
  3. 15 حقیقت جالب درباره زبان انگلیسی
  4. راه های غلبه بر ترس از Speaking

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *