مهارت Listening

مهارت Listening خود را تقویت کنید!!

تمارین مخصوص تقویت مهارت Listening

روزی که برای اولین بار یک نفر با شما انگلیسی صحبت کرد را بخاطر دارید؟یا اولین فیلم زبان انگلیسی که دیدید؟ احتمالا در مرتبه اول از حرف‌های آن‌ها چیزی متوجه نشدید و به سراغ تقویت مهارت Listening خود رفتید. امروزه بیشتر زبان پژوهان به دنبال بهبود مهارت Listening و گوش دادن خود هستند و اکثر استاد‌های زبان انگلیسی هم به آن تاکید دارند. اما چرا  مهارت Listening بسیار مهم است و چطور آنرا تقویت کنیم؟؟

اهمیت Listening

همانطور که در مقالات گذشته گفتیم مهارت گوش دادن از اصلی ترین مهارت‌های زبان است و می‌توان گفت از دیگر مهارت‌ها ارزش بیشتری دارد. اما چرا به این اندازه به آن تاکید می‌کنیم؟گوش دادن

1. افزایش دایره لغات و تلفظ صحیح

زمانی که شما به یک فایل گوش می‌دهید یا یک فیلم تماشا می‌کنید مطمئنا با کلماتی نا آشنا مواجه می‌شوید. با پیدا کردن معنی این کلمات و به خاطر سپردن آن‌ها شما می‌توانید دایره لغات خود را به شدت افزایش دهید. علاوه بر این وقتی کلمه را می‌شنوید، تلفظ دقیق و صحیح آنرا نیز یاد خواهید گرفت.

2. لهجه

با گوش دادن به فایل‌های صوتی مختلف،با لهجه‌های متفاوتی نیز آشنا می‌شوید. با این کار شما می‌توانید لهجه انگلیسی خود را بهبود بخشیده و همچنین لهجه‌های انگلیسی تمام نقاط دنیا را نیز بشناسید.

3. گرامر

با شنیدن جمله‌ها و یادداشت کردن آن‌ها شما به گرامر درست انگلیسی به راحتی تسلط پیدا خواهید کرد. وقتی متن و جمله‌ها را ببینید پس گرامری که در آن وجود دارد را نیز یاد خواهید گرفت و از آن گرامر استفاده می‌کنید.

4. Speaking

از مهمترین ویژگی‌های تقویت مهارت Listening، تقویت ناخودآگاه Speaking است. زمانی که شما به مکالمات گوش می‌دهید از اصطلاحات و جملاتی که در آن بکار رفته می‌توانید استفاده کنید و به راحتی با دیگران صحبت کنید. وقتی لغات و گرامر را یاد گرفتید و همچنین متوجه حرف های طرف مقابل شدید پس به راحتی می‌توانید واکنش نشان داده و جواب بدهید و همینطور به خوبی ارتباط بر قرار کنید.

اما ما چطور می توانیم مهارت گوش دادن خود را تقویت کنیم. در ادامه چند تمرین مفید و کاربردی برای شما بازگو می کنیم تا کاملا مهارت Listening خود را بهبود بخشیده و به آن مسلط شوید.

تمارین مخصوص تقویت مهارت Listening

1. فیلم دیدن

اولین و مفید ترین تمرین تقویت این مهارت از طریق فیلم دیدن است.در فیلم‌ها از کلمات رایج در انگلیسی استفاده می‌شود و برای اسپکینگ هم زبان انگلیسیمفید هست. همینطور لهجه‌های متفاوتی نیز از فیلم می‌توان یاد گرفت. در مقاله “برنامه تقویت زبان انگلیسی بافیلم”  می‌توانید روش درست این تمرین را بیاموزید.

2. تکنیک سایه یا Shadowing technique

در این تمرین که بسیار موثر است شما همراه با فایل صوتی تمام کلمات و جملات را تکرار می‌کنید. برای آشنایی و انجام درست این تکنیک به مقاله “اثر تکنیک سایه یا شدویینگ Shadowing در مکالمه” رجوع کنید.

3. استفاده از کتاب

برای بهبود مهارت Listening چندین کتاب منتشر شده است. با خواندن و انجام دستور العمل‌های این کتاب‌ها شما شاهد پیشرفت چشمگیر و بسیار زیاد خود در مهارت Listening خواهید شد.

4. Transcript

رونوشت یا Transcript به این صورت است که شما به یک فایل صوتی گوش فرا می‌دهید و تمام کلمات و جملاتی را که می‌شنوید روی کاغذ پیاده می‌کنید. این کار را تا جایی که قادر به نوشتن تمام جملات همزمان با گفته شدن آن‌ها باشید ادامه دهید.

5. در معرض قرار گرفتن

حتما تا بحال افرادی را دیدید که با اینکه به زبان انگلیسی تسلط ندارند وقتی از کشور انگلیسی زبان باز می‌گردند به خوبی به زبان تسلط پیدا کرده اند. این اشخاص در واقع در معرض زبان قرار گرفته‌اند و بدون تمرین زیاد به آن مسلط می‌شوند. مثل زبان فارسی که ما از ابتدا تمرین خاصی نداشتیم اما به علت اینکه تمام افراد اطراف ما فارسی صحبت می‌کردند ما هم به فارسی مسلط شدیم. برای این کار تا جایی که می‌توانید محیطی که با آن سروکار دارید را با زبان انگلیسی محصور کنید.

حرف آخر

با این تمارین شما کاملا مهارت خود را تقویت کرده و به خوبی فرا می آموزید. به این نکته حتما توجه داشته باشید که فایل های صوتی و فیلم های مناسب با سطح خود را گوش داده و کم کم آنها را سخت تر کنید.

دیگر مقالات مفید

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یکی از ستاره ها کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *